Dla jednych zwyczajne dla innych niezwykłe

568

Praca lekarzy chirurgów trzebnickiego szpitala jest dla nich czymś oczywistym, jednak dla ich pacjentów to często spektakularne wydarzenie mające wpływ na jakość ich życia. Tak było w przypadku 38 letniego pacjenta z Żywca, któremu trzebniccy specjaliści uratowali kciuk.

W dniu 2 czerwca pacjent trafił do Szpitala w Trzebnicy, ponieważ podczas wykonywania prac domowych doznał urazu siekierą, kciuka lewej ręki na wysokości paliczka bliższego. Udaną replantację przeprowadził dr Tobiasz Szajerka, najmłodszy w zespole, niezwykle ambitny i zaangażowany oraz dr Adam Chełmoński, specjalista chirurgii ogólnej, pracujący w trzebnickim szpitalu od 25 lat.

  –Tego typu operacji wykonujemy kilkadziesiąt rocznie. Replantacja palców wymaga instrumentarium wysoko specjalistycznego, co oznacza, że kciuk operowaliśmy z wykorzystaniem specjalistycznego mikroskopu. O powodzeniu operacji zdecydowało nie tylko doświadczenie i umiejętności, ale właśnie instrumentarium, którym dysponujemy – powiedział nam dr Adam Chełmoński.

Często replantacja pod względem technicznym jest trudniejsza niż transplantacja, ponieważ dopasowuje się elementy w różnym stopniu zniszczone. Natomiast przy transplantacji można pozyskać od dawcy naddatek tkanek. Kciuk jako palec opozycyjny wobec pozostałych, odpowiedzialny za 50-60% funkcji dłoni zawsze staramy się replantować bez względu na mechanizm czy poziom – dodaje lekarz.

  Pacjent z uratowanym kciukiem po wdrożeniu wstępnych ćwiczeń rehabilitacyjnych już po tygodniu mógł wrócić do domu.

  Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu, a także determinacji trzebnickich chirurgów, tego typu operacji zakończonych sukcesem jest wiele. Dla pacjentów chirurdzy to często cudotwórcy i bohaterowie. Ich praca sprawia, że niemożliwe staje się możliwe. Zadowolenie i wdzięczność pacjentów wynagradza im liczne poświęcenia i często trudne warunki pracy z jakimi zespół musi się mierzyć.

JK

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here