Czy nasz szpital wejdzie do „sieci”?

240

W marcu Sejm uchwalił nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych. Już za kilka tygodni, zostanie ogłoszona tak zwana „sieć szpitali”? Co zmiany oznaczają dla pacjentów z naszego powiatu? Co z trzebnickim szpitalem? Czy będziemy mieli gdzie się leczyć?

Rząd PiS-u wprowadza wiele reform. Począwszy od kontrowersyjnej, przygotowanej naprędce reformie oświaty, która likwiduje gimnazja, przez reformę wymiaru sprawiedliwości, aż po zmiany w systemie opieki zdrowotnej.

Minister Zdrowia, Konstanty Radziwiłł przekonywał, że zmiany są niezbędne. Że „sieć szpitali” ma zapobiec temu, że publiczne szpitale muszą konkurować w bratobójczej, toksycznej konkurencji z tymi, którzy po prostu robią interesy w służbie zdrowia.

Ministerstwo zapewnia, że zgodnie z nowymi przepisami utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali. W sieci będą mogły znaleźć się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne).

Co nowelizacja oznacza dla trzebnickiego szpitala? Co na ten temat mówi obecny dyrektor placówki? Sprawdź nasze wydanie archiwalne dostępne tutaj

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here