Warto wiedzieć | Zmiany w kodeksie pracy dla ciężarnych

207
Pregnant woman resting laptop on lap

Od 1 maja weszły w życie nowe przepisy dla pracujących ciężarnych. Kobieta w ciąży, która zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę, w szczególny sposób chroniona jest prawnie przed zwolnieniem i wykonywaniem obowiązków w trudnych lub niebezpiecznych dla jej stanu warunkach. Jeden z przepisów w tym zakresie, dotyczy m.in. krótszego czasu pracy przed monitorem.

Pewna część osób uważa, że pracujące przyszłe mamy są w pewnym stopniu dyskryminowane. Najczęściej buntują się te, które chciałyby normalnie wykonywać pracę zawodową, a ze względu na przestarzałe przepisy z 1996 r. nie mogły tego robić. W zakresie tym chodzi głównie o kobiety pracujące przy monitorach, co według przepisów sprzed 10 lat naraża je na szkodliwe promieniowanie.

Według przepisów z 10 września 1996 r. ciężarna mogła pracować nie dłużej niż 4 godziny przed ekranem. Pracodawca na pozostałe 4 godziny pracy musiał zapewnić jej inny rodzaj pracy, co dla wielu z nich okazywało się problematyczne.

Co się zmieniło?
Od 1 maja najważniejszą wprowadzoną zmianą okazuje się wydłużenie czasu pracy kobiety w ciąży przed monitorem. Dzięki temu ciężarna będzie mogła wykonywać swoją pracę przez max. 8 godzin, ale w każdej godzinie będzie mogła skorzystać z 10-minutowej przerwy (50 minut max. przed ekranem i 10 minut przerwy). Chodzi tu głównie o zmianę pozycji ciała oraz zapewnienie komfortu ruchu.

Kolejna zmiana związana jest z dźwiganiem ciężkich przedmiotów. Dla kobiety ciężarnej masa przedmiotu nie może przekraczać 3 kg, natomiast normy dla karmiących mam to: „podnoszenie i przenoszenie przedmiotów o masie przekraczającej 6 kg przy pracy stałej i 10 kg — przy pracy dorywczej, a także ręczne przenoszenie przedmiotów o masie przekraczającej 6 kg na wysokość ponad 4 m lub na odległość przekraczającą 25 m.

W myśl nowego rozporządzenia kobiecie w ciąży trzeba będzie zapewnić korzystną dla zdrowia przerwę od pracy, a pracodawca w sposób o wiele bardziej efektywny będzie mógł skorzystać z jej pracy przez dłuższy czas w ciągu doby.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here