Uwaga na facebookowych oszustów

94

Facebook bardzo często jest polem działań internetowych oszustów. Najnowszy atak na użytkowników nakierowany jest na wyłudzanie pieniędzy. Zdarza nam się przelać pieniądze dziecku, koledze czy znajomemu w awaryjnej sytuacji. A co jeśli poprosi Cię o to przez Messengera albo przez facebookowy czat? Takie sytuacje zaczęli wykorzystywać oszuści.

W jaki sposób to się odbywa? W pierwszej kolejności przestępcy włamują się na konto użytkownika na Facebooku, później podszywają się pod niego i w jego imieniu kontaktują ze znajomymi, których ma w kontaktach na portalu. W czasie rozmowy na czacie oszuści poproszą o pomoc i przelanie określonej kwoty, tłumacząc to w odpowiedni sposób np. brak pieniędzy na koncie czy możliwości zrobienia przelewu.

Najczęściej wykorzystywane są dwa schematy działań, których pierwszym elementem jest przekazanie instrukcji do wykonania przelewu, czyli głównie wysyłanie linku do fałszywego serwisu szybkich płatności, który łudząco przypomina serwis faktycznie istniejący. Tam wyświetlony zostaje komunikat, w który nakazuje dodatkowo podać jednorazowe hasło SMS. Kiedy hasło zostaje podane, oszuści mają pełen dostęp do naszego przelewu na prawdziwej stronie banku.
Tak wyglądać może przykładowa rozmowa z oszustami
Drugi scenariusz, przed którym ostrzegają specjaliści to sytuacja, w której podszywający się, prosi o realizację przelewu bezpośrednio z jego rachunku bankowego w serwisie transakcyjnym. Za każdym razem pieniądze trafiają na konta oszustów.

Tego typu atak jest niezwykle trudny do wykrycia, szczególnie, że pisze do nas profil, z którym utrzymujemy kontakt czyli „znajomy”.

Dlatego też banki uczulają swoich użytkowników, aby zachować ostrożności i zweryfikować rozmówcę np. dzwoniąc do niego. Logując się zwrócić uwagę na stronę transakcyjną czy nie jest ona fałszywa. A przede wszystkim nigdy nie logować się do banku z linków wysyłanych w wiadomościach e-mail lub na portalach społecznościowych.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here