Trzy rady dla osób, które nie czują się pewnie, gdy chodzi o wybór koloru elewacji domu

104

Wygląd domu jest uwarunkowany wieloma rzeczami, nie tylko kształt bryły ma tutaj duże znaczenie, lecz również kolor elewacji. Nawet najładniejszy dom można oszpecić, wybierając nieodpowiednie barwy ścian zewnętrznych. Jakie decyzje mogą być ryzykowne? Oto trzy pomocne rady dla osób, które chcą być pewne, że efekt zmiany kolorystycznej będzie zadowalający.

1. Nie przesadzaj z ilością kolorów

Wybór odpowiedniego koloru to dość odpowiedzialne zadanie, którego skutki będziemy odczuwać latami. Pomalowanie elewacji nie należy do najtańszych prac, dlatego czynność ta nie jest wykonywana aż tak często. Między innymi z tego powodu odczuwamy jeszcze większą presję podczas podejmowania decyzji. Dlatego osoby, które nie czują się zbyt dobrze w tym temacie, powinny wystrzegać się ryzykownych posunięć. Na pewno nie ma sensu eksperymentować ze zbyt dużą paletą barw. Takie połączenia mogą wymknąć nam się spod kontroli. Wcale nie jest łatwo dopasować do siebie kilka kolorów. Najlepiej zdecydować się na maksymalnie dwa, gdzie jeden jest dominujący, a drugi jest jedynie dopełnieniem, użytym miejscowo na przykład wokół okien, czy drzwi.

2. Nie podążaj ślepo za modą

Często mamy tendencję do tego, aby podążać ślepo za modą. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że trendy lubią się zmieniać. Również nasz gust ciągle ulega zmianom. Coś, co podoba nam się obecnie, może za jakiś czas być przyczyną naszych frustracji. Sami z pewnością od czasu do czasu zastanawiamy się nad tym, jak coś takiego mogło nam się kiedyś podobać. Aby uniknąć takich sytuacji, najlepiej jest wybierać barwy, które są uniwersalne. Biel na przykład nigdy nie wyjdzie z mody, a do tego pasuje do wielu rzeczy. Świetnie komponuje się z otoczeniem.

3. Szukaj dobrych wzorców

Z pewnością nie ma obaw, kiedy chodzi o rzeczy już sprawdzone. Myśląc o wyborze koloru, warto sprawdzić różne efekty zmian kolorystycznych na żywo, nawet w najbliższym otoczeniu. Jeśli jakaś elewacja nam się spodoba, to zawsze można po prostu zapytać właściciela o dany kolor, jak również dowiedzieć się, czy na pewno dobrze się sprawdza w praktyce. Pomocne mogą być także gotowe projekty domów, które można obejrzeć w internecie. Projektanci, tworząc je, korzystają często ze sprawdzonych wzorców. Oprócz tego niektóre z takich projektów można również podziwiać na żywo, szczególnie te bardziej popularne. Wtedy sami możemy ocenić efekt takich prac.

Jeśli zatem w temacie doboru elewacji nie czujemy się pewnie, to warto zapamiętać te trzy powyższe rady. W ten sposób możemy mieć pewność, że wybór koloru będzie jak najbardziej udany.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here