Święto wszystkich mam

110

W najpiękniejszym miesiącu roku obchodzimy jedno z piękniejszych świąt w naszej kulturze – mowa oczywiście o Dniu Matki. Jak to zwykle bywa, początków należy upatrywać u starożytnych Greków i Rzymian. To właśnie w kolebce europejskiej kultury matki-boginie, symbole płodności i urodzaju, otaczano szczególnym kultem.

W ten piękny i radosny dzień wszystkim Mamą pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia długich lat w zdrowiu, szczęścia i wszelkiej pomyślności.

Mama — to słowo, jakie większość dzieci wymawia jako pierwsze w swoim życiu. Prawdopodobnie nie jest to przypadek. A wszystko dlatego, że jest to najbliższa nam osoba, z którą spędzają najwięcej czasu zarówno przed jak i po urodzeniu. To dzięki niej, po kolei uczymy się potrzebnych nam w życiu umiejętności i kształtujemy nasz własny charakter. Nic dziwnego, że na całym świecie obchodzimy święto, podczas którego chcemy naszym mamom za wszystko podziękować.

Dzień Matki obchodzimy w naszym kraju 26 maja, ale wielu miejscach na świecie celebrowany jest w zupełnie innym czasie. Zdarza się, że jest to nawet data ruchoma. Jednak na całej kuli ziemskiej święto to ma na celu przede wszystkim wyrażenie szacunku i wdzięczności dla wszystkich matek. W niektórych krajach Dzień Matki obchodzi się nawet w grudniu. W Albanii natomiast świętuje się „Dzień rodziców”. Nieważne jednak kiedy obchodzimy to święto ani w jaki sposób je celebrujemy, najważniejsze, by okazywać mamom naszą miłość i wdzięczność każdego dnia.

W Polsce Dzień Matki zaczęto obchodzić dosyć późno. Pierwszy raz świętowano 26 maja w 1914 roku w Krakowie. Od tamtej pory co roku mamy są obdarowywane przez swoje pociechy kwiatkami, laurkami, słodyczami czy innymi upominkami, na przykład wykonanymi ręcznie prezentami.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here