Przypominają, jak opiekować się psami

113

Mogłoby się to wydawać banalne, ale wiele osób (nieświadomie) w niewłaściwy sposób zajmuje się swoimi zwierzętami. Wielokrotnie odpowiadaliśmy na interwencje naszych Czytelników, którzy informowali nas, że u ich sąsiadów zwierzętom dzieje się krzywda. Aby uniknąć problemów, podajemy podstawowe warunki, jakie należy spełnić mając zwierzęta. Pamiętajmy, że jeśli dzieje się im krzywda, TOZ czy Ekostraż mogą interweniować. Inspektorzy mogą dać nam wytyczne, co musimy poprawić, a w drastycznych przypadkach mogą nawet odebrać zwierzę. O czym trzeba pamiętać mając psa?

1. Zwierze musi mieć stały (całodobowy) dostęp do świeżej, zdatnej do picia wody.

2. Uwięź (jeśli jest konieczna) o długości minimum 3 metrów, zamontowana w sposób uniemożliwiający samo zaplątanie się oraz oplątania uwięzi o inne przedmioty.

3. Zwierzę winno być spuszczane z uwięzi po 12 godzinach przebywania na niej. Zaleca się utrzymywanie zwierząt na linkach, z wyłączeniem łańcuchów, które ze względu na swoją masę mogą mieć zły wpływ na zdrowie zwierząt.

4. Obroża zwierzęcia musi być materiałowa, bądź skórzana, niedopuszczalne jest używanie w ramach obroży łańcucha i kolczatek.

5. Pamiętajmy, że jeśli trzymamy zwierzęta w kojcach, to musza one mieć wymiary nie mniejsze nie mniej niż 2 m x 3 m (minimum 6 m2) na jedno zwierzę.

6. Psy trzymane na dworze muszą mieć budę wielkości dostosowanej do swojego rozmiaru. Jej ściany nie mogą mieć pustych przestrzeni, przez które będzie swobodnie mógł przewiać wiatr, jak również padający deszcz lub śnieg.

7. W zimie buda powinna być ocieplona minimum 3 cm styropianem i wyścielona słomą.

8. Latem zwierzę powinno mieć cień, w którym może się schronić.

9. Co ważne, część podłoża obok budy musi być utwardzona – podestem lub wylewką, aby zwierze nie leżało w błocie.

10. Pamiętajmy też, aby regularnie sprzątać teren z odchodów.

11. Pamiętajmy, że pies powinien otrzymać raz dziennie posiłek, który będzie dostosowany do jego potrzeb.

12. Psów nie powinno się karmić ziemniakami i chlebem. Mogą za to jeść kaszę, ryż makaron, jak również mięso lub produkty pochodzenia zwierzęcego.

13. Zwierzę należy szczepić raz w roku przeciwko wściekliźnie. Po szczepieniu powinniśmy zachować świadectwo szczepienia, bo w razie kontroli musimy je okazać. Jeśli chodzi o odrobaczanie, to zaleca się jej co 3 -6  miesięcy.

14. W przypadkach, gdy zwierzę zachoruje, bądź ulegnie wypadkowi komunikacyjnemu właściciel obowiązany jest do podjęcia leczenia weterynaryjnego u lekarza weterynarii wolnej praktyki.

15. Jeśli nie prowadzimy hodowli, warto wykonać zabieg kastracji lub sterylizacji.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here