Niezwykła historia zwykłej komody

277

Wyobraźmy sobie Francję, połowa XVII w., władzę objął objął Ludwik XIV gdzie powstaje system pałacowy ówczesnych władców, Wersal. Tam rodził się francuski barok, charakteryzujący się przesadną i reprezentacyjną formą, a w swojej pracowni, misterną pracę wykonywał ebenista Charles André Boulle nad pierwszą komodą. Skrupulatne wypalanie, barwienie lub nakładanie płatków złota czy elementów z brązu na powierzchnię drewna to czynności najwybitniejszego artysty w dziedzinie intarsji.

Jak wyglądała pierwsza komoda?

Początki komody sięgają połowy XVII w. za panowania legendarnego władcy Francji Ludwika XIV, dla którego po raz pierwszy został stworzony ten mebel. Nazwa pochodzi od słowa Commode co z francuskiego znaczy „wygodny”, więc już wtedy została doceniona jej funkcjonalność i była pierwotnie wyposażeniem sypialni. Jednak po latach zdobyła większą popularność i stały już w salonie, przedpokoju.

Protoplastką komody była skrzynia do przechowywania odzieży, która do tej pory stała przed łóżkiem w królewskiej sypialni, jednak z biegiem czasu zamontowano w niej szuflady, zmieniano budowę i jej zdobienia.

Dalsze losy komody

Jak widać komoda została doceniona po raz pierwszy przez legendarnego „Króla Słońce”, jednak później powstał jej nowszy model, który był wyższy i miał więcej, bo 5 albo 6 szuflad.

Szyfonierka, bo tak nazywano ten rodzaj komody była przeznaczona do przechowywania bielizny, wstążek, biżuterii i innych różnych kobiecych drobiazgów.

Bliską odmianą szyfonierki jest komoda z fr. Semanier. Choć przeznaczenie było to samo, to posiadała siedem szuflad. Po jednej na każdy dzień tygodnia, a w Polsce nazywano ją tygodniówką.

Polska kuzynka królewskiej komody

W Polsce oprócz komody „tygodniówki” znamy praskę, której przeznaczeniem było przechowywanie uprasowanej bielizny. W 2 poł. XVIII w słynnej kolbuszowskiej stolarni stworzono do niej odchylany pulpit do pisania, dzięki czemu praska służyła jako biurko. A późniejszych czasach połączono rożne rodzaje prasek i tak powstała.

W 2 poł. XIX w. komody zostały praktycznie całkowicie wyparte przez meblościanki, które zasłaniały całą ścianę.

Nowoczesne meblościanki i komody

Jednak po czasach świetności PRL-owskich meblościanek do łask wróciły nowoczesne komody, tym razem jednak bez przesadnych zdobień, a w nowoczesnym wydaniu. Jednak forma została ta sama, pamiętano o dużej ilości szuflad, które gwarantują funkcjonalność oraz dobrą organizację. A blat komody może służyć jako miejsce do eksponowania dekoracyjnych dodatków. Niektóre modele wyposażono w szafki oraz półki.

Choć komody mają królewskie korzenie to nowoczesne modele nie zrujnują nam portfela, nawet te stylizowane na epokę ludwikowską są dostępne w przystępnej cenie. Toporne meblościanki zastąpiono zgrabnymi i funkcjonalnymi systemami mebli.

Komoda Amber

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here