Jak zrobić dobre zdjęcie – porady dla amatora

116

W dzisiejszych czasach robienie dobrych zdjęć nie jest już domeną profesjonalnych fotografów.  Szeroka dostępność specjalistycznych sprzętów pozwala zwykłemu amatorowi kupić naprawdę dobry aparat z porządnymi parametrami, dzięki któremu można uzyskać obraz na wysokim poziomie. Oczywiście profesjonalny fotograf zawsze będzie o krok do przodu, dzięki swojemu wykształceniu i doświadczeniu  w zawodzie niewątpliwie szybciej i łatwiej uzyska pożądany efekt. Zwykłemu Kowalskiemu przyjdzie to dużo ciężej, co nie oznacza, że jego zdjęcie będzie bardzo odstawało od zdjęcia profesjonalisty.

Jak zrobić dobre zdjęcie?

Podstawą jest przede wszystkim dobry aparat z możliwością ustawienia takich parametrów jak ISO, czasu naświetlania i zmian wartości przysłony. Te trzy fundamentalne wartości i ich odpowiednia konfiguracja mają duży wpływ na efekt finalny. Najlepszą opcją są lustrzanki, niestety też najdroższą. Dobre zdjęcia można też uzyskać z nowoczesnych aparatów kompaktowych.

Kolejna rzecz to odpowiednie kadrowanie obrazu. Generalnie w fotografii panuje zasada trójpodziału obrazu i symetrii. Oczywiście łamanie ogólnych praw kadrowania jest tolerowane pod warunkiem, że zastąpi się go jakimś ciekawym rozwiązaniem, gdzie temat będzie jasny i przejrzysty. Własna interpretacja, o ile jest wykonana z pomysłem, jest jak najbardziej pożądana przez odbiorców.

Dobre zdjęcie musi mieć ciekawy temat, dlatego wcześniej trzeba się zastanowić jaki dział fotografii najbardziej nas interesuje. To ma duże znaczenie w nauce odpowiednich technik fotografowania. Fotografia porterowa będzie wymagała troszkę innych umiejętności i spojrzenia niż fotografia pejzażowa, widokowa. Zdjęcia robione w studiu jak np. fotografia produktowa będą wymagały użycia dodatkowych rekwizytów niż zdjęcia wykonywane na zewnątrz. Warto zatem wybrać sobie jakiś jeden temat i w tym jednym kierunku szlifować swoje umiejętności. Jednotorowa ścieżka szybciej doprowadzi amatora do robienia profesjonalnych zdjęć niż próbowanie wszystkiego po trochu.

Mając te trzy elementy, o których mowa była wcześniej w połączeniu z dużą dozą cierpliwości i czasu można naprawdę uzyskać ciekawe zdjęcia. Na samym początku warto przyswoić sobie obsługę aparatu i wiedzieć jakie wartości są odpowiednie dla danych okoliczności. Zdjęcia statyczne wymagają krótszego naświetlania niż obrazy, na których pragnie się uchwycić ruch. Otwarta przysłona pomaga uchwycić więcej światła. Z ustawieniami można eksperymentować na różne sposoby. Kombinacji jest mnóstwo. Warto wcześniej zapoznać się z podstawowymi zasadami. W księgarniach lub na stronach internetowych poświęconych fotografii można znaleźć wiele porad odnośnie ustawień dla zdjęć portretowych, w terenie, nocnych itp.

Porządne kadrowanie jest wynikiem wielu godzin spędzonych z aparatem w ręce. W tej kwestii trzeba zachować też czujność, zwłaszcza dla tematów, które są ulotne i zmieniają swoje położenie. O wiele ciężej uzyskać dobry kadr w terenie fotografując np. zwierzęta niż w studiu przy fotografii produktowej, wykonując np. packshot.

Profesjonalny efekt można uzyskać poprzez wykorzystanie specjalnych programów do obróbki zdjęć. Dzięki temu do woli można manipulować obrazem i zmieniać go nakładając różne filtry, wykorzystując motyw retuszowania. Jeśli chodzi o obróbkę tutaj nie można zbytnio przesadzić, by zdjęcie nie było zbyt sztuczne. To tak jak z kobietą, która zrobi sobie zbyt krzykliwy makijaż, od razu traci na naturalności.

Fotografia amatorska staje się coraz bardziej wyrafinowana. Coraz więcej osób decyduje się na lepszy sprzęt. Same zdjęcia są dzisiaj bardzo istotnym elementem w życiu społecznym. Portale społecznościowe dyktują pewien trend wykonywania i udostępniania przemyślanych i dobrych jakościowo zdjęć. W parze z tym idzie więc modą na kupowanie dobrych aparatów, które pomagają uzyskać dobry efekt. W niedługim czasie pewnie wielu z nas patrząc na utrzymujący się trend w fotografii zostanie naprawdę dobrym fotografem amatorem o profesjonalnych zdolnościach.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here