Czym jest charakterystyczny żółty pył na karoserii samochodów?

1056

Karoserie i szyby samochodowe, okna,i wszelkie inne przedmioty znajdujące się na wolnym powietrzu w ostatnich dniach zostały pokryte żółto-zielonym pyłem. Skąd się on wziął?

Myjnie od kilku dni liczą zyski, bo kierowcy masowo udali się do nich po tym, gdy na karoseriach i szybach ich aut osiadł zagadkowy pył. Niektóre samochody były nim pokryte grubą warstwą. To sosna, która corocznie między początkiem maja a połową czerwca zaczyna okres pylenia.

W tym sezonie pylenie jest znacznie intensywniejsze niż zazwyczaj, ze względu na kilka naprawdę ciepłych, suchych i słonecznych dni. Jednak najważniejszym zjawiskiem był bardzo słaby wiatr. Dzięki temu żółto-zielony pyłek na kwiatostanach sosny zaczął się gromadzić i nie był na bieżąco przez wiatr uwalniany.

To się zmieniło podczas minionego weekendu (20-21.05), gdy nad Polską przeszedł front atmosferyczny, który spowodował nasilenie się wiatru. Porywy chwilami dochodziły do 40-50 km/h, a to wystarczy, aby solidnie potrząsały gałązkami sosny i uwalniały duże ilości pyłku, który następnie osadzał się m.in. na samochodach.

Na szczęście ziarna pyłków drzew iglastych uczulają rzadko, a w przypadku sosny niemal nigdy. Jednak osoby, które skarżą się na alergię, mogą doświadczać objawów mechanicznych, czyli swędzenia nosa i oczu oraz kichania w momencie, gdy osiądą na nas większe ilości pyłku.

 

1 KOMENTARZ

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here