Śpiewający trzeci maja w Szewcach

57

Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodziliśmy w tym roku również w Szewcach. Wieczorem odbył się tam uroczysty koncert „Historia – Pamięć – Tożsamość” z udziałem Chóru Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium, artystów Chóru OKTOICH oraz chórzystów z Chóru Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dyrygował profesor Alan Urbanek, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich dyrygentów.

Nie był to typowy koncert, w którym wykonawcy śpiewają, a ludzie wyłącznie słuchają. Publiczność śpiewała pieśni wspólnie z artystami, w czym pomagało wyświetlanie tekstów na kościelnym ekranie. W repertuarze były utwory patriotyczne z ważnych momentów w polskiej historii. Zaśpiewano zarówno utwory bardzo dawne (np. Bogurodzica), jak i powstańcze (np. z czasów powstania kościuszkowskiego) czy też bardziej współczesne, w tym słynne Mury, znane z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. Wiszeńska publiczność mogła też posłuchać solistów, znakomitej Aleksandry Urbanek oraz księdza Grzegorza Cebulskiego.

Kościół p.w. św. Anny był idealnym miejscem do zorganizowania koncertu, a brzmienie chóru zachwyciło słuchaczy. Występ zakończył się długą owacją na stojąco.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here