Zmniejszamy koszty budowy domu

179

Chyba nie ma przyszłego inwestora, który nie zwraca uwagi na wydatki związane z budową domu. Ta kwestia odgrywa bardzo ważną rolę podczas podejmowania wielu decyzji. O czym pamiętać już na etapie wybierania projektu?

Bryła domu, a koszty budowy

Trzeba mieć świadomość tego, że niektóre rzeczy w sposób znaczący podrażają budowę domu. Wiedząc o tym, można zaoszczędzić trochę pieniędzy, dlatego warto sprawdzić, na jakie kwestie uważać już na etapie wybierania projektu. Sprawą bardzo ważną jest kształt domu. Im jest on prostszy, tym lepiej. Dom o zwartej, prostokątnej konstrukcji jest łatwiejszy oraz tańszy w budowie, ponieważ można użyć materiałów o standardowych kształtach i wymiarach. Zużywamy ich mniej, niż w przypadku skomplikowanych brył, gdzie mamy większą ilość odpadków.

Zmniejszamy wydatki od piwnic, aż po dach

Kształt dachu nie jest bez znaczenia, gdy mowa o kosztach. Tutaj znowu tak jak w przypadku bryły, im prościej, tym mniej wydajemy. Dzieje się tak, ponieważ wszelkie załamania, trudno dostępne przestrzenie i niestandardowe wymiary powodują duże straty materiału, który trzeba dociąć i dobrze dopasować. Wyższe są także koszty rynien, nie mówiąc już o robociźnie, ponieważ pokrycie takiego dachu wymaga większego nakładu pracy. Gdy przeglądamy projekty tanich domów, takich jak na domoweklimaty.pl, to oprócz wspomnianych wyżej spraw, warto wiedzieć, że budowa piwnicy w sposób znaczący zwiększa koszty postawienia budynku. Jeśli zrezygnujemy z piwnic, decydując się w zamian za to na pomieszczenia gospodarcze w domu, to uda się zmniejszyć niepotrzebne wydatki.

Tani dom także w utrzymaniu

Tani dom to również lokum tanie w utrzymaniu. Dlatego ogromnie ważne są też koszty eksploatacji, o których warto pomyśleć już na etapie wybierania odpowiedniego projektu. Energooszczędność na pewno pomoże obniżyć znacząco przyszłe rachunki. Natomiast powyższe kwestie, czyli mało skomplikowana bryła oraz kształt dachu, mają także wpływ na oszczędność energii. Prosta forma to mniej miejsc, przez jakie może uciekać ciepłe powietrza. Im mniejsze straty cieplne, tym utrzymanie domu jest tańsze. Warto o tym pamiętać.

Gdy chodzi o budowę taniego domu, to opłaca się przystać w tej kwestii na różne kompromisy. Po czasie zobaczymy, że był to słuszny wybór. Może niektórzy, dzięki takiemu zmniejszeniu wydatków będą sobie w ogóle mogli pozwolić na spełnienie marzenia i na zamieszkanie w domu jednorodzinnym z ogródkiem.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here