Projekt badawczy uczniów z SP 2 w Trzebnicy

195

„Ty jesteś jak zdrowie, Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, Kto cię stracił” – podkreślał Adam Mickiewicz a we fraszce „Na Zdrowie” Jan Kochanowski stwierdził: „Ślachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz” . Wzorem poety, do dbania o zdrowie w swoim projekcie zachęcali również uczniowie SP nr 2 podczas obchodów tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia.

Uczniowie przez kilka tygodni zaczęli przygotowywać ankiety, które udostępnili do uzupełnienia zarówno swoim rówieśnikom, jak i osobom dorosłym. W projekcie wzięli udział między innymi pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Trzebnicy, Urzędu Miejskiego w Trzebnicy oraz redakcja gazety NOWej, a działania uczniów nadzorowały opiekunki –  Aleksandra Warchulska oraz Ilona Rudkiewicz. Podczas wypełniania ankiet należało odpowiedzieć między innymi na pytania dotyczące ilości spożywanych posiłków w ciągu dnia, wypijanej wody, czy systematyczności w uprawianiu sportu. Jak przedstawiły się wyniki?

Zestawienie ankiet wykazało między innymi, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, nie wykonują porannych ćwiczeń,  w przeciwieństwie do większości ankietowanych dorosłych, którzy poinformowali, że taką poranną gimnastykę systematycznie uprawiają. Ankiety wykazały także, że ulubionym zdrowym przysmakiem uczniów jest jogurt, natomiast dorosłych – chleb pełnoziarnisty. Z badań dowiedzieliśmy się również, że podczas czasu wolnego uczniowie wolą pójść na spacer do parku, a dorośli wyjechać na zorganizowane wakacje.

Podczas piątkowego występu artystycznego uczniowie prezentowali piękne, kolorowe stroje. Wraz z opiekunami włożyli również wiele pracy w wykonanie tematycznej dekoracji, którą można było obejrzeć podczas obchodów tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia. Swoim zaangażowaniem i pracą z pewnością zachęcili wszystkich zebranych do dbania o swój organizm swoje zdrowie. Bo to przecież w dużej mierze od nas zależy, jakim zdrowiem będziemy się cieszyć przez całe życie, dlaczego więc nie zacząć już od dzisiaj?

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here