Przedświąteczna akcja policji

115

Trzebnicka drogówka, w piątek 14 kwietnia przeprowadziła akcję związaną z poprawą  bezpieczeństwa na drogach pod hasłem – „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podjęte działania miały na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego oraz egzekwowanie stosowania się do przepisów dotyczących relacji kierujący – pieszy.

Wypadki z udziałem pieszych, rowerzystów i motorowerzystów poza obszarem zabudowanym należą do najcięższych i to właśnie niespełna połowa wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią właśnie piesi. W ostatnich działaniach tego typu funkcjonariusze garnizonu dolnośląskiego ujawnili ponad 1300 naruszeń w ruchu drogowym popełnionych przez kierujących pojazdami silnikowymi i niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niezmiennie na tę grupę użytkowników dróg policja zwraca szczególną uwagę, ponieważ osoby te nie są osłonięte karoserią pojazdu, nie mogą też liczyć na działanie poduszek powietrznych ani pasów bezpieczeństwa.

Pośrednim celem działań jest kształtowanie świadomych i kulturalnych zachowań niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy respektują prawo i szanują prawa innych uczestników.

Ponadto trzebniccy policjanci przypominają, że obowiązujące przepisy obligują każdego pieszego, który porusza się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym do posiadania odblasku umieszczonego w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat karny.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here