Dziś Światowy Dzień Głosu

69

„Odebrało mi głos”, „Głos uwiązł mi w gardle”, „Nie mogę wykrztusić słowa” – kto z nas nie używa tego typu stwierdzeń? Na dzień 16 kwietnia przypada Światowy Dzień Głosu. Specjalnym przesłaniem tego dnia jest podkreślenie znaczenia głosu w naszym codziennym życiu. Głos bowiem jest przekaźnikiem emocji, czy nastroju, jak również odbiciem naszej osobowości

Głos, to narzędzie, które umożliwia funkcjonowanie w świecie opierającym się na komunikacji. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej wrażliwych narządów w naszym organizmie.

Co jest groźne dla naszego głosu?

Zaszkodzić może mu praktycznie wszystko. Wpływ mają nadmiernie zimne czy gorące napoje. Zmiany temperatur, łącznie z kaloryferami włączonymi zimą, jak również klimatyzacja, która działa latem. Różnego rodzaju infekcje, zanieczyszczenia powietrza oraz dym papierosowy. Nawet nasze ulubione napoje, takie jak kawa czy czarna herbata, mają wpływ na przesuszenie śluzówki przełyku.

Kiedy się denerwujemy, napinają się mięśnie szyi, a powietrze, które przeciska się przez mocno ściśnięte gardło, może mieć wpływ na uszkodzenie struny głosowych. Dlatego stres, chrapanie, czy kłótnia, również mają ogromny wpływ na stan naszego głosu.

Bardzo ważnym aspektem jest zadbanie o odpowiednie warunki, w jakich używamy głosu. Najlepsza temperatura dla naszego głosu oscyluje w granicach 20–21°C. Niezwykle ważna jest również odpowiednia wilgotność powietrza, ta optymalna oscyluje w granicach 60 proc., czyli jest dość wysoka. Zwróćmy uwagę, że w sytuacji, kiedy im więcej mówimy, tym wyższa powinna być wilgotność.

Czy można wypracować głos idealny? Oczywiście, że nie. Głos każdego człowieka brzmi inaczej. Można jednak popracować nad sposobem mówienia. Warto słuchać dobrych wzorców, czyli np. osób, które perfekcyjnie mówiących po polsku. Na dobrą dykcję pomoże również czytanie na głos. I pamiętajmy, że przede wszystkim starajmy się mówić wyraźnie.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here