Przekaż swój 1% podatku [Sonda]

95

Jeśli planujemy przekazanie jednego procenta swojego podatku na konto wybranej instytucji, należy przede wszystkim o złożeniu dokumentu w terminie. W przeciwnym wypadku tracimy możliwość wsparcia wybranej przez nas organizacji, co niestety się zdarza.

Przypominamy, że tylko PIT-28, który dotyczy rozliczania dochodów kapitałowych, obowiązkowo należy złożyć do 31 stycznia. Natomiast termin rozliczenie pozostałych PIT-ów mija 30 kwietnia.

Ile można zyskać na przekazaniu 1%? W rzeczywistości podatnik nic nie zyskuje, ale jednocześnie nic nie traci. Może jednak bezpośrednio wpłynąć na to, do kogo trafią pieniądze z jego podatków. W związku z tym potencjalny zysk podatnika jest kwestią moralną.

Aby przekazać jeden procent, należy w deklaracji podatkowej wypełnić dwa pola niezbędne do przekazania procenta rocznego podatku. W pola te wpisać należy: numer KRS organizacji oraz przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1%.

Niezwykle istotne jest poprawne podanie wszystkich danych organizacji. Błąd, zwłaszcza w numerze KRS organizacji, spowodować może, że pieniądze nie będę przekazane na rzecz organizacji, a korekta takich danych może okazać się niemożliwa.

Aby fundacja mogła otrzymać 1% od podatników, musi mieć status organizacji pożytku publicznego (OPP). Oficjalną listę OPP przygotowuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Tym samym zachęcamy do wzięcia udziału w naszej sondzie:

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here