Zwolnienia lekarskie pod lupą ZUS

237

Ponad pól miliona zwolnień w całej Polsce, zostało sprawdzonych przez kontrolerów ZUS w ciągu 2016 roku. W wyniku przeprowadzonych kontroli prawie 16,3 mln złotych zostało w kasie ZUS. Na tą kwotę, bowiem zostały zakwestionowane wystawione zwolnienia lekarskie.

ZUS sprawdza zarówno czy osoba, która ma zwolnienie jest naprawdę chora jak i to, w jaki sposób je wykorzystuje. W efekcie każda osoba, którą dopadła grypa może być skontrolowana dwukrotnie. Kontroler ZUS zapuka do naszych drzwi, żeby zobaczyć czy zgodnie ze wskazaniami lekarza leżymy w łóżku, a orzecznik zaprosi nas na badanie. Jeżeli w czasie badania lekarzy orzecznik stwierdzi, że jesteśmy już zdrowi przerwie nasze zwolnienie lekarskie i nazajutrz będziemy musieli stawić się w pracy. Natomiast, gdy kontroler twierdzi, że zamiast leżeć w łóżku remontujemy mieszkanie lub wyjechaliśmy na wakacje, to zakwestionuje zasadność wydania nam zwolnienia i będziemy musieli zwrócić otrzymany do tej pory zasiłek wraz z odsetkami.

– Lekarz orzecznik ZUS może sam zbadać pacjenta, ale jeśli ma wątpliwości dotyczące diagnozy – może też skierować osobę na badanie specjalistyczne lub poprosić od wystawiającego zaświadczenie lekarskie udostępnienia dokumentacji medycznej, dotyczącej pacjenta (na podstawie, której wystawiono zwolnienie), może też zlecić wykonanie dodatkowych badań pomocniczych – wyjaśnia Iwona Kowalska rzecznik regionalny ZUS województwa dolnośląskiego.

Jeżeli ktoś jest obłożnie chory badanie zostanie wykonane w miejscu, w którym przebywa chora osoba.

Niektórzy właściciele firm traktują zwolnienie lekarskie, jako sposób na obniżenie kosztów i wręcz zachęcają swoich pracowników do tego, żeby poszli na zwolnienie, gdy firma ma kłopoty finansowe np. z powodu braku zleceń – mówi Iwona Kowalska. – Bywa też tak, że sam pracownik traktuje zwolnienie lekarskie, jako doskonałą okazję do wyjazdu na urlop lub dodatkowej fuchy w innej firmie. Zdarzyło się, że pracodawca spotkał swojego przebywającego na zwolnieniu lekarskim pracownika, pracującego w konkurencyjnej firmie – dodaje rzeczniczka.

To są ewidentne powody do zażądania przez ZUS zwrotu pobranego zasiłku, a także sprawdzenia dokumentacji medycznej lekarza, który wystawił zwolnienie.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here