PILNE. Ptasia grypa w powiecie trzebnickim

2637

Ptasia grypa znów zaatakowała. Kolejne ognisko ptasiej grypy stwierdzone zostało na terenie powiatu trzebnickiego, w miejscowości Ozorowice, leżącej nieco na północ od lotniska w Szymanowie, pomiędzy drogami na Oborniki Śląskie i na Trzebnicę.

W informacji podanych przez wojewodę dolnośląskiego wynika, że do tej pory padło tam 1000 gęsi. Zwołane ma zostać również posiedzenie sztabu kryzysowego, w czasie którego zostanie wyznaczony tzw. obszar zapowietrzony, który na pewno obejmie również teren powiatu wrocławskiego jak również samego Wrocławia.

WAŻNE: Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jeżeli drób, mimo ostrzeżeń znajduje się w niezamkniętej zagrodzie, w czasie kontroli właściciel może dostać karę w wysokości ok. 500 zł od każdej posiadanej sztuki drobiu.

Po przekazaniu informacji o ogniskach ptasiej grypy, służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie w Ozorowicach wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków. Jeszcze dzisiaj wojewoda Paweł Hreniak wyda rozporządzenie w sprawie zwalczania grypy ptaków na części obszarów powiatów: trzebnickiego i wrocławskiego oraz miasta Wrocław. W dokumencie określony zostanie obszar zapowietrzony i zagrożony wystąpieniem grypy ptaków. Na pewno na drogach w tym rejonie rozłożone zostały maty dezynfekcyjne, a niewykluczone, że niektóre drogi w bezpośredniej bliskości gospodarstwa trzeba będzie zamknąć.

To już drugi stwierdzony przypadek, w ciągu ostatniego tygodnia, do którego doszło w pobliżu Wrocławia. Kilka dni temu zdiagnozowano zakażenie na fermie w miejscowości Sokołowice, kilka kilometrów od Oleśnicy. Wirus został wykryty w budynku fermy, w którym znajdowało się 38 tys. ptaków. Część z kur poddana została utylizacji.

Czytaj na kolejnej stronie…

2 KOMENTARZY

  1. Żadnych informacji do kiedy trwać będzie kwarantanna. Żadnych informacji, czy były nowe przypadki padnięcia ptactwa na w/w chorobę w tych rejonach objętych kwarantanną? Nikt nie interesuje się ze ptaki są pozamykane przez kilka tygodni w ograniczonej, zamkniętej przestrzeni, gdzie wcześniej były przyzwyczajone do wypuszczania? Zainteresowanie jest tylko wystawianiem mandatów, z tego co da się zaobserwować i usłyszeć w okolicy objętej kwarantanną.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here