Łuszczyca – jak objawia się ta uciążliwa choroba

232

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry o podłożu genetycznym. Ujawnić może się w każdym wieku, choć szczyt zachorowań przypada na wiek między 15 a 40 rokiem życia. Choroba nie ma podłoża infekcyjnego, nie można się nią zatem zarazić. Spośród wielu teorii dotyczących przyczyn choroby, dominują te o predyspozycjach wrodzonych, ale z jednoczesnym uwzględnieniem wpływu zewnętrznych czynników wyzwalających: infekcji, stresu, niektórych leków czy urazów. Wtedy choroba objawia się w postaci symptomów, które mogą być mylone z atopowym zapaleniem skóry czy alergią.

Początki łuszczycy – co powinno wzbudzić niepokój?

Pierwotna zmiana łuszczycowa ma postać różowo – czerwonej grudki pokrytej srebrzystą łuską. Charakterystyczna lokalizacja obejmuje zgięcia łokci i kolan, owłosioną skórę głowy oraz wyprostne powierzchnie kończyn. Po zdrapaniu łuski skórnej pod jej powierzchnią pojawia się błyszcząca, woskowa powierzchnia (objaw świecy stearynowej) oraz punktowe, drobne krwawienie w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Wraz z rozwojem choroby zmiany te robią się coraz większe, sięgając kilku centymetrów. Pokryte są mocno przylegającymi łuskami i nazywane są blaszkami łuszczycowymi.

Najczęstszą postacią łuszczycy jest łuszczyca plackowata, cechująca się występowaniem różnej wielkości blaszek łuszczycowych. Jej szczególną postacią jest łuszczyca kroplista, gdy na skórze występują liczne drobne, rozsiane zmiany o średnicy kilku milimetrów. Z kolei postać krostkowa łuszczycy rozpoznawana jest, gdy na skórze obecne są drobne, jałowe krostki. Łuszczyca uogólniona, czyli erytrodermia to zmiany na całej powierzchni skóry, którym towarzyszy podwyższona ciepłota ciała.

Co ciekawe, łuszczyca może atakować także paznokcie czy stawy. Łuszczyca paznokcia objawia się wgłobieniem płytki paznokcia z jej zażółceniem, rogowaceniem i kruchością paznokcia. Natomiast łuszczyca stawów to charakterystyczne zmiany skórne towarzyszące bólowi i sztywności stawów, głównie dystalnych stawów międzypaliczkowych.

Jak rozpoznać łuszczycę?

W celu zdiagnozowania łuszczycy konieczne jest stwierdzenie obecności charakterystycznych zmian skórnych, cechujących się symetrycznym występowaniem. Zmiany skórne powinny zajmować lokalizacje charakterystyczne dla łuszczycy, ustępować bez pozostawiania blizn oraz towarzyszyć dobremu stanowi ogólnemu pacjenta. Potwierdzić należy także rodzinne występowanie choroby. Brak specjalistycznych testów diagnostycznych (laboratoryjnych lub dermatologicznych) potwierdzających rozpoznanie.

Po więcej informacji zajrzyj na http://www.febumed.com.pl/luszczyca/poczatki-luszczycy-u-doroslych-dzieci/

MATERIAŁ PARTNERA

1 KOMENTARZ

  1. Od wielu lat miałem problem z łuszczycą pod kolanami i poniżej łokci. Pozbyłem się przez przypadek już cztery lata mam jak na razie spokój nie muszę nosić długich rękawów mogę normalnie chodzić po plaży. Opisywałem ten problem w kilku miejscach i temat znikał no bo to nie była reklama jakiegoś tam produktu , mam nadzieję , że tutaj wpis pozostanie .
    Cztery lata temu wywróciłem się na rowerze , mocno stłukłem sobie łokieć i to w miejscu chorym to mnie dobiło. Idąc z żoną na zakupy dostaliśmy ulotkę Konopnej Farmacji z Poznania i w ulotce było takie serum ,uwaga – to nie jest reklama ,,Serum do chorej skóry essenz” znajdziecie bez problemu w necie ten sklep konopny no bo taki obrzęk uznałem , że trzeba smarować. Po około dwóch tygodniach zauważyłem, nie tylko poprawę stłuczonego miejsca ale i miejsce łuszczycy zmalało. W związku z tym postanowiłem smarować tym Serum essenz drugi łokieć i pod kolanami również po sześciu tygodniach smarowania problem u mnie zniknął. Na medycynie to ja się nie znam to nie moja działka , ale naprawdę mam spokój już cztery lata, myślę może to nie była łuszczyca jak twierdzili fachowcy, może to jakiś inny grzyb i tak sobie żyłem w przekonaniu przez dziesiątki lat ,że mam łuszczycę. Teraz już zapominam o tym a był to zwykły przypadek, może ktoś się wyśmieje z tego wpisu zdaję sobie z tego sprawę ,uważam ,że będzie śmiech pusty , ja mam spokój . Życzę wszystkim zdrowia

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here