Czy kantor internetowy ma lepszy kurs walut od kantorów stacjonarnych?

274
abstract bank notes from different countries

Wymiana złotówek na waluty obce pozornie nie przedstawia sobą żadnych trudności. Faktycznie, jeśli nie interesuje nas, czy wymieniamy tanio, czy drogo, cała transakcja zajmie nie dłużej niż tyle, co przeliczenie pieniędzy. Jeśli jednak szukamy najlepszej opcji warto porównać ceny w kantorach.

Rynek wymiany walut oferuje nam różne kantory. Do niedawna najbardziej popularne były kantory stacjonarne. Do dziś w każdym mieście jest przynajmniej jeden taki. Można go znaleźć wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi — w centrach handlowych, w pobliżu bazarów, sklepów, czy na dworcach. Jednak kupowanie w kantorach jest średnio opłacalne. Tzw. spreed, czyli różnica między ceną kupna a sprzedaży może sięgać aż 5%. To bardzo dużo. Te kantory są dobre, jeśli potrzebujemy szybko wymienić gotówkę, ale kompletnie nie mają zastosowania, jeśli planujemy wypłacić pieniądze w banku, by je potem wymienić.

Zamiast iść do kantoru, można wymienić pieniądze bezpośrednio w banku, wypłacić z konta walutowego w złotówkach, lub poprosić o przeliczenie na obcą walutę pieniędzy wypłacanych z konta złotówkowego. Jednak, po pierwsze nadal kurs nie będzie najbardziej atrakcyjny, po drugie, chodzenie z gotówką po ulicach nie należy do najbezpieczniejszych.

Najlepsze na rynku kursy walut oferują kantory internetowe. Sprzedają waluty między innymi do kantorów stacjonarnych, stąd w tych drugich większe różnice w cenie kupna i sprzedaży. Można powiedzieć, że kantor stacjonarny jest pośrednikiem między kantorem internetowymi i klientem. A wiadomo przecież, prowizja za pośrednictwo musi kosztować. Dla porównania spreed w kantorach internetowych nigdy nie przekracza dwóch procent. Różnica między ceną kupna a sprzedaży jest porównywalnie niższa niż w kantorach stacjonarnych. E-kantory zapewniają korzystniejsze warunki transakcji zarówno wtedy, gdy chcemy kupić obcą walutę, jak i wtedy, gdy chcemy ją sprzedać.

Aby skorzystać z kantoru internetowego trzeba mieć w banku konto walutowe. I uwaga – przed zalogowaniem się do kantoru trzeba sprawdzić, czy jest on systemowo powiązany z naszym bankiem. Przy okazji warto zerknąć, ile banków obsługuje dany kantor. Większa liczba świadczy o dużej wiarygodności takiego podmiotu. Nie zawadzi też sprawdzić w porównywarkach kantorów internetowych, jak wypada wybrany przez nas kantor.

Z kantorów internetowych warto korzystać, szczególnie gdy pracujemy za granicą. Dzięki dobrym kursom walut zarobek w złotówkach będzie wyższy. Szczegółowo opisano to tutaj: http://www.praca.fm/jeszcze-wieksze-zyski-z-pracy-za-granica-to-mozliwe-dzieki-korzystnym-kursom-walut/

ARTYKUŁ PARTNERA

44 KOMENTARZY

 1. Może i są stacjonarne kantory ktore korzystnie wyceniają, ale nie u mnie w pobliżu. Mieszkam blisko lotniska, wszystkie nastawione na turystów i zarobek na sporym spreadzie. W firmie muszę kupować dosyć często EUR, więc bezsprzecznie wolę przez Internet, w Amronet mam też taką dogodność, że prosto z kantoru realizuję przelewy za granicę w niskiej cenie- 5 zł.

 2. Pewnie tak, ale nie wszędzie, tak jak wspomniałeś. U mnie prawie wszystkie połączone z lombardem i rapem 4, raczej z pożyczek pod zastaw więcej zarabiają niż na przewalutowaniach, bo kursy to jakaś porażka. Ostatnio dwa razy zakupiłem USD internetowo, na gieldawalut.com, ze zniżką na prowizje 80%, kur prawie jak rynkowy, poszło łatwo a więc to faktycznie lepsze i tańsze wyjście, sam się przekonałem.

 3. Jeszcze do ubiegłego roku wymieniałam w zwykłym kantorze, w placówce na mieście. Po pierwsze czasochłonna sprawa, mam nieco daleko i jeszcze musiałam się urywać z pracy żeby zdążyć zanim zamkną. Teraz jak przewalutowania robię przez pluskantor.pl wiem też że internetowo taniej, spread jaki pamiętam ze stacjonarnego kantoru to ok 30 groszy, a tutaj 2 grosze, więc widać kto zawyża. Nie ograniczają mnie również żadne godziny, bo taki e-kantor całą dobę udostępnia usługę i automatycznie aktualizuje kursy.

 4. Zdecydowanie e-kantory mają lepszy kurs. Do tego dochodzi jeszcze wygoda, bo przewalutowanie możesz zrobić o każdej porze dnia ni nocy i bezpieczeństwo (nie biegasz po mieście z gotówką). Ja wymieniam na Gieldawalut i polecam tą stronę – transakcje przebiegają sprawnie, a strona jest czytelna i przejrzysta.

 5. Nie wiem, czy kogoś to jeszcze dziwi, że kantory online mają lepsze kursy. Dla mnie to jest jasne już od kilku lat i przez cały ten czas, jeśli ma potrzebę wymiany waluty, robię to na stronie Amronet – świetny kantor, z bardzo sprawną infolinią (nieraz mi się przydała) i dobrymi cenami.

 6. Mają lepsze i to dużo lepsze. Może jeszcze jak wymieniam jakieś niewielkie kwoty, to nie odczuwasz tej różnicy, ale ja operuję dość konkretnymi pieniędzmi i na każdej wymianie w kantorze Gieldawalut, po prostu oszczędzam po kilkaset złotych. W dodatku nie muszę nigdzie wychodzić i przewalutowanie mogę zrobić w dowolnym czasie i miejscu.

 7. Jak zainteresowałem się internetową wymianą walut, najpierw dotarło do mnie ze znacznie przepłacałem, to było przykre, ale też zrozumiałem że nie musi tak być. I już nie przepłacam:) Wymieniam za pośrednictwem pluskantor.pl gdzie średnio o 20 gr. mam lepszy kurs niż w placówce, więc oszczędzam sporo ponieważ zamawiam często z zagranicy część zatowarowania do herbaciarni.

 8. Wymieniałem tydzień temu pieniądze przez Amronet, na wakacyjny wyjazd. Różnica w kursie pomiędzy tym kantorem, a kantorem stacjonarnym wyniosła dokładnie 18 groszy. Przy w kwocie 2 tysięcy złotych – oszczędność jest konkretna. Do tego, takie wymiana online, jest jednak dużo wygodniejsza.

 9. Nie wiem, czy wszystkie kantory online mają lepsze kursy niż kantory stacjonarne. Ale ja już od jakiegoś czasu wymieniam na Gieldawalut.com i tam jest zdecydowanie taniej. Do tego jest to też dużo wygodniejsze, bo wymieniać można praktycznie 24 godziny na dobę, a to gdy prowadzi się biznes, jest czasami nie tylko przydatne, ale i konieczne.

 10. Zawsze trzeba porównać kursy. Ja wymieniam dość rzadko, więc wolę sobie na spokojnie sprawdzić, gdzie jest taniej. Od jakiegoś czasu, za każdym razem, wychodzi, że najtaniej jest na Pluskantor.pl – dużą zaletą jest też to, że jednak kantory internetowe, są zdecydowanie wygodniejsze niż kantory stacjonarne. Więc nawet jeśli kursy byłyby podobne, to i tak lepiej jest wymieniać w e-kantorze.

 11. To oczywiste, że ma lepszy. Tzn jeszcze jakiś czas temu tego nie wiedziałem, ale odkąd sprawdziłem z ciekawości Cinkciarza, nie wymieniam nigdzie indziej. Nie dość, że taniej, to jeszcze wygodniej, więc po co latać po zwykłych kantorach…

 12. Nie jest to jakaś wiedza tajemna. Wystarczy porówna sobie kursy i wszystko wiesz. Ja tak zrobiłem już jakiś czas temu i od tego momentu omijam kantory stacjonarne szerokim łukiem. A wymianę robię tylko przez Pluskantor.pl, gdzie za przewalutowanie nie pobierają prowizji i jest one dokonywane natychmiastowo.

 13. Zdecydowanie, wielu ludzi i na pewno większość firm wymienia walutę przez Internet. I ze względu na korzystniejsze kursy i z racji tego że bezgotówkowo praktyczniej. Nie rozumiem tylko tej niepewności odnośnie bezpieczeństwa- czasem słyszę że toś się obawia nie wiadomo w sumie czemu. Na stronie Amronet dokładnie wyjaśnione jest jak oni zapewniają transakcje bez ryzyka, taki sam poziom jak w banku, identyczne środki i technologie.

 14. Dziwi mnie tytułowe pytanie, przecież to tak łatwo sprawdzić…Jak ktoś ma wątpliwości polecam porównać kurs kantoru stacjonarnego z Gieldawalut.com. Jeżeli faktycznie ktoś nie korzystał z takich kantorów internetowych i ma wątpliwości, założę się, że będzie mile zaskoczony.

 15. To jest właśnie jedna z wielu zalet kantorów internetowych- wgląd w kursy walut w każdej chwili:) Polecam też porównać wycenę e -kantoru z kursem średnim rynkowym. Ostatnio kurs po jakim Amrinet sprzedaje EUR różni się od rynkowego o mniej niż grosz.

 16. Pytanie zadane w tytule to pytanie retoryczne. Chyba każdy już chyba zdaje sobie sprawę, że wymiana w kantorach stacjonarnych się nie opłaca. Przed wakacjami porównałam kursy w kantorze stacjonarnym w jednym z marketów i na Amronet. Różnica była 19 groszy. Przy wymianie 1000 zł – to już konkretna oszczędność.

 17. W porównywanie cen w kantorach „bawiłem” się dopóki nie trafiłem na pluskantor.pl. Od tej pory nie robię już tego, wolę sobie na stronie ich kurs porównać ze średnim rynkowym (podają obok), a poza tym wiem, że tak czy inaczej w żadnym stacjonarnym bym tak korzystnie waluty nie wymienił jak tu.

 18. Na tytułowe pytanie najłatwiej sobie odpowiedzieć porównując ceny:) Ot cała filozofia. Pluskantor.pl o którym wspominasz umożliwia też negocjowanie kursu, a więc korzystny może być jeszcze korzystniejszy jak się trochę postaramy

 19. Ma lepsze i to sporo. Oczywiście wszystko zależy jaki kantor stacjonarny porównasz z jakim kantorem online. Ale z mojego doświadczenia wynika, że żaden stacjonarny nie ma tak dobrego kursu, jak e-kantor Amronet. W dodatku jest też tu opcja wymiany społecznościowej.

 20. Jeszcze nigdy nie spotkałem się z kantorem stacjonarnym, który miałby tak samo dobry kurs jak np. Cinkciarz. Zawsze będzie różnica, bo przecież ich obrót jest znacznie mniejszy niż kantorów internetowych. No i dla mnie wymiana przez internet jest po prostu wygodniejsza – nie trzeba biegać z gotówką do sklepu.

 21. W końcu korzystne kursy walut to jedno z głównych założeń kantorów internetowych. Wywiązują się z niego, dlatego uczciwie zarabiają bo mają coraz więcej klientów i nie muszą zdzierać. Prosty mechanizm, dobre podejście:) Sama zresztą dosyć często na gieldawalut.com kupuję walutę to widzę jakie są kursy. Nie sądzę aby jakikolwiek kantor na mieście przebił ofertę online.

 22. Tak, niektóre kantory też posiadają taką funkcję, że można zarezerwować kurs. Pluskantor.pl to w ten sposób opracował, że wymiany da się dokonać z odroczoną płatnością, a więc widzimy dobry kurs w danej chwili- wymieniamy, nawet jeśli nie zdążyliśmy zasilić portfela. To się na pewno spodoba i firmom i klientom indywidualnym.

 23. Na tyle długo korzystam z Amronet, że na pewno nie przeszedłbym do innego kantoru internetowego od tak bez przyczyny. A naprawdę nie mam powodu. Przypatrywałem się konkurencji trochę i nie znalazłem nigdzie indziej lepszych cen.

 24. Jestem pewien że kantor internetowy oferuje dużo lepsze kursy, a poza tym można nawet samemu określić wycenę – tzw. forma społecznościowa. Gieldawalut.com posiada ten wariant przewalutowania. Da się nawet kupić walutę po kursie rynkowym. Trochę trzeba wtedy poczekać na realizację, jednak jeśli priorytetem jest oszczędność czy dąży się do zarabiania na walucie, to szczerze polecam.

 25. Dla mnie najlepszy kantor to Pluskantor. Z kilku względów – po pierwsze ceny są prawie takie jak rynkowe, po drugie – dobrze działa ich strona mobilna, po trzecie – można odroczyć płatność, czyli wymienić po najbardziej korzystnym kursie, a zapłacić później.

 26. Kilka lat temu zauważyłam, że kantory internetowe mają korzystniejsze kursy, dlatego zaczęłam kupować walutę przez Amronet. Do dziś nic się nie zmieniło- internetowo jak było taniej tak i jest. A ja cały czas trzymam się tego jednego e-kantoru, do którego mam zaufanie.

 27. Odpowiedź na tytułowe pytanie znajdziecie jak porównacie sobie kursy. Proste:) Zobaczcie jak np. gieldawalut.com wycenia a jak kantor w Waszym mieście. I nie zapomnijcie zweryfikować też koszt wymiany waluty. Na wspomnianej przeze mnie platformie 0,2% nie przekracza nigdy- to jest gwarantowane w regulaminie. Przez pierwszy miesiąc prowizja jest dużo niższa, bo obowiązuje rabat 80%.

 28. Pytanie może dziwne, ale przecież nierzadko się zdarza,że kantory internetowe mają swoje ukryte koszty. Jak nie dziwne prowizje za przewalutowanie, to opłaty za przelewy wychodzące, a na słabym kursie kończąc. Sugeruje korzystać z serwisów, które są transparentne od samego początku. A jak komuś ciężko sprawdzić to sam od siebie polecam po prostu dollarro.com

 29. Z czymś takim jak prowizja faktycznie się spotkałam, ale teraz korzystam z Pluskantor.pl gdzie takiej opłaty nie ma:) Właśnie ze względu na bardzo klarowne warunki współpracy cenię tan kantor. Ewentualne (bo nie zawsze występują)koszty przelewów są podane w tabeli. W PLN zawsze darmowe, a za granicę do maks. 9 zł, a sporo się oszczędza przy przewlautowaniu-dzięki korzystnym kursom.

 30. Prowizji też nie trzeba się obawiać. Trzeba tylko sprawdzić ile wynosi. Np. W Amronet co najwyżej 0,2%, a można przy tym wymienić walutę nawet po kursie rynkowym.

 31. Pewnie zależy to od konkretnego kantoru, ale akurat ten w którym ja wymieniam Pluskantor, ma dużo lepsze kursy niż kantory stacjonarne. Bo są to kursy rynkowe. Dla mnie korzystna jest tez bardzo opcja odroczonej płatności, bo niezależnie od tego ile mam na koncie mogę kupić walutę wtedy, kiedy kurs jest najkorzystniejszy.

 32. Ja patrzę nie tylko na dobre ceny, ale też na to by kantor internetowy był faktycznie bezpieczny. Mam konto na Gieldawalut, bo tam ceny są dużo lepsze niż w kantorach stacjonarnych, a w dodatku strona jest profesjonalnie zabezpieczona, a każda operacja jaką sie przeprowadza trzeba potwierdzić smsem, który dostaje się na komórkę.

 33. Odpowiedź na to pytanie najlepiej uzyskać porównując po prostu cennik e-kantoru z cennikiem stacjonarnego. Prosta sprawa i od razu widać która wersja wymiany waluty jest tańsza. Zerknijcie np. na kursy kantoru Amronet i zestawcie sobie z tyki jakie kantory na mieście oferują. Nie sądzę aby znalazł się gdziekolwiek stacjonarny kantor tańszy od Amronetu. A poza tym wygodniej jest dokonywać transakcji online.

 34. Czasem się zdarza, że kantor stacjonarny wycenia dość dobrze, ale mało takich jest w naszym kraju. Ogólnie rzecz biorąc bardziej korzystne kursy są faktycznie w kantorach internetowych. Co nie znaczy że każdy z nich jest super, mnie np. niepokoją prowizje. Tyle, że nie każdy kantor taką opłatę nalicza, w Pluskantor.pl jej nie ma, a więc tutaj kupuję waluty bez obaw o koszty.

 35. Zależy jaka jest wysokość prowizji, bo często wychodzi taniej niż wymiana ze spreadem, gieldawalut.com to dobry przykład działającego w ten sposób kantoru online. Ja ponoszę koszt prowizji stale niższy niż 0,2% a ta wartość tak czy inaczej jest maksymalną. Obniżyć da się ją o 20% zapisując się do programu cashback,co oczywiście też nic nie kosztuje.

 36. Jeśli są zniżki na prowizję to faktycznie warto wymienić walutę na platformie. Sam się przekonałem gdy w Amronet kupowałem EUR na wyjazd za granicę, a później drobniejszą sumę na zakupy online na międzynarodowym portalu aukcyjnym. Sądzę, że na tych dwóch transakcjach się nie skończy, ta platforma oferuje naprawdę super warunki, warto wrócić w razie czego.

 37. Ja mam dylemat: platforma vs kantor (internetowy oczywiście). Do niedawna korzystałem z wymiany walut na platformie, jednak oferta Pluskantor.pl coraz bardziej mnie przekonuje. Zrobiłem 2 wymiany, pierwszą darmową, kolejną bez prowizji. Jest tu też możliwość taka, że płatność za transakcję da się przesunąć- a tego na platformie nie ma.

 38. A co to w ogóle platforma jest? Bo nie bardzo rozumiem, o co Ci chodzi. Ja i tak bym proponował kantor online. Spradzone rozwiązanie. Wymieniam na Cinkciarz.pl od dawna i jestem zadowolony. A ile już zaoszczędziłem, to moje.

 39. Monster, platformy praktycznie na takiej samej zasadzie działają jak kantory internetowe, tyle że masz też możliwość wymiany waluty z innymi, zarejestrowanymi klientami. Ja miałem styczność z tego typu transakcjami na gieldawalut.com, całkiem fajna sprawa- sposób na większą oszczędność, jako że kurs wyznacza się samemu.

 40. Optymalnie działa jak dla mnie Amronet, bo to połączenie kantoru z platformą pod jednym adresem:) Wymieniam w taki sposób jak chcę, a do tego z gwarancją że koszt nie przkroczy 0,2%

 41. Wymiana w kantorach stacjonarnych w dzisiejszych czasach nie ma już sensu. Nie tylko dlatego, że nie musimy wychodzić z domu wszystko robimy pod kocykiem ale też dlatego, że te kursy są naprawdę dużo lepsze niż stacjonarnie. Wymieniam w kantorekspert.pl bo byli najlepsi w porównywarkach.

 42. Głównie ze względu na korzystny cennik zdecydowałem się na kantor internetowy. Wygoda też jest fajna zresztą, bo czy jestem w pracy czy w domy czy na jakimś wyjeździe (nie ważne czy w Polsce czy za granicą nawet) to Pluskantor.pl jest do mojej dyspozycji.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here