Aż 340 kg śmieci na osobę przypada w województwie dolnośląskim

80

Od zawsze tam gdzie pojawiał się człowiek pojawiały się też odpady. Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat! W efekcie góry śmieci rosną, a przyroda nie potrafi sobie sama poradzić z ich szybkim usunięciem.

Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną?

Jak każdy z nas, we własnym domu, może stać się przyjacielem natury?
@pixabay.com
W 2015 roku zebrano w Polsce w sumie 10 863,5 tys. ton odpadów komunalnych, co stanowi wzrost o 5,2% w stosunku do roku 2014

Ogromna większość śmieci wyprodukowanych w 2015 roku w Polsce, bo aż prawie 82% (8 889 tys. ton) pochodziła z gospodarstw domowych. Dlatego warto pamiętać, że każdy nasz wybór, każda decyzja zakupowa ma wpływ na to, jak szybko i w jakiej ilości produkujemy śmieci, z którymi następnie będziemy musieli się uporać.

Warto więc na co dzień stosować kilka prostych zasad, które sprawią, że liczba odpadów znacznie zmaleje, a te które powstaną łatwiej będzie unieszkodliwić lub odzyskać.

  1.  Zabierzmy ze sobą torbę wielorazowego użytku, zamiast korzystać z reklamówek.
  2. Zastanówmy się, czy aby na pewno potrzebny jest nam dany produkt.
  3. Najlepiej na zakupy przyjść z listą, unikniemy niepotrzebnego marnowania jedzenia i rzeczy.
  4. Warto też kupować opakowania zbiorcze, dzięki czemu zmniejszamy liczbę zużytych pudełek czy butelek.
  5. Korzystajmy, jeśli to tylko możliwe z artykułów wielokrotnego użytku, np. drugie śniadanie pakujmy do plastikowego pojemnika zamiast każdego dnia zużywać kolejne metry papieru, folii czy styropianowych opakowań.
  6. Niepotrzebną odzież czy obuwie (w dobrym stanie) wrzuć do specjalnych pojemników na używaną odzież.
  7. Również książki mogą zyskać drugie życie w bibliotekach, a zabawki w domach dziecka czy szpitalach.

W Polsce, w 2015 roku do recyklingu trafiło 26,4% wszystkich odpadów komunalnych (2 867 tys. ton). Żeby śmieci mogły zostać przeznaczone do powtórnego wykorzystania, należy je odpowiednio segregować już w naszych domach. Pamiętajmy też, by nie myć odpadów, które mają trafić do poszczególnych pojemników. To tylko niepotrzebna strata wody!

Szkło – niebieski pojemnik

Pamiętajmy, że do pojemników na szkło trafia tylko tzw. szkło opakowaniowe i nie wolno do nich wrzucać np. żarówek, luster czy porcelany. Jedna szklana butelka odzyskana i ponownie wprowadzona do obiegu pozwala na oszczędność energii potrzebnej do świecenia 100 W żarówki przez 4 godziny. 

Plastik – żółty pojemnik

Żółte pojemniki służą do przechowywania odpadów z plastiku, a czerwone przeznaczone są dla aluminium (od 1 lipca będą tylko żółte). Koniecznie zgniatajmy puszki i plastikowe butelki, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Do pojemników na plastik wrzucajmy też opakowania z surowców, których nie da się rozdzielić, np. karton po soku. Z 700 aluminiowych puszek może powstać nowy rower.

Uwaga! Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska, które wchodzi w życie od dnia 1 lipca 2017, zarówno odpady plastikowe, jak i metalowe oraz wielowarstwowe trafiać będą do pojemników koloru żółtego. Od tego dnia pojawiać się też zaczną pojemniki brązowe, do których trafiać powinny odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.

Zmiany zacznijmy już dziś. Spójrzmy na nasze nawyki, ponieważ przy takiej ilości produkowanych przez nas odpadów, planeta sama się nie obrani. Pomyślmy o przyszłych pokoleniach i krajobrazie, który pozostawimy po sobie.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here