Rola diety w chorobach autoimmunologicznych

290

Jak powszechnie wiadomo, dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Wiemy, że od jedzenia zależy nie tylko nasz humor, ale także motywacja, siły witalne i ogólna kondycja organizmu. Sposób odżywiania jest także bardzo ważny z punktu widzenia osoby chorej. Pacjenci cierpiący na różnorakie dolegliwości muszą stosować odpowiednie rodzaje diety. Nie inaczej jest wśród tych, którzy walczą z chorobami autoimmunologicznymi. Sposób odżywiania w tego rodzaju zaburzeniach nosi nawet własną nazwę. Określa się go jako tzw. protokół autoimmunologiczny.

Choroby autoimmunologiczne – co to takiego?

Czasami ludzki układ odpornościowy zaczyna „wariować” i przestaje rozróżniać obce białka od swoich. Tym samym może dochodzić do sytuacji, gdy zaczyna atakować własne tkanki i narządy. Choroby autoimmunologiczne są rozróżniane pod względem celu ataku – w cukrzycy typu I atakowana jest trzustka, w chorobie Hashimoto układ atakuje tarczycę. Co gorsza, chorób autoimmunologicznych nie można całkowicie wyleczyć. Udaje się jednak je usypiać za pomocą odpowiedniej diety – twierdzi https://123zdrowie.pl/stwardnienie-rozsiane-objawy-leczenie/. Właściwe odżywianie może spowodować remisję lub całkowity brak objawów. Zauważono, że większość pokarmów, które na co dzień jedzą ludzie (kierując się np. piramidą żywienia) ma negatywny wpływ na pracę jelit – są one rozszczelnione, pojawiają się stany zapalne, zanika flora bakteryjna jelit, dochodzi do zaburzeń hormonalnych. Istnieje teoria mówiąca o tym, że to właśnie nieszczelne jelita odpowiadają za choroby autoimmunologiczne.

Jak wygląda protokół autoimmunologiczny?

Można uznać, że protokół autoimmunologiczny jest podobny do diety paleo. Chorzy muszą całkowicie wykluczyć z jadłospisu zboża (chodzi o każdy rodzaj – od ryżu po kukurydzę, jęczmień, żyto, proso itd.) oraz pseudo zboża (komosę ryżową, grykę), nabiał i rośliny strączkowe. Niestety, protokół autoimmunologiczny jest bardzo restrykcyjny. Oznacza to, że nie można w trakcie stosowania diety choćby na chwilę z niej zrezygnować. Dzieje się tak dlatego, iż zjedzenie choćby gałki lodów może zmarnować kilka tygodni „czystego” jedzenia. Czasami konieczne jest zrezygnowanie także z alkoholu, jajek, roślin psiankowatych (ziemniaków, pomidorów, papryki, pieprzu Cayenne, agrestu, tytoniu), kawy i kakao. Co gorsza, nie wszyscy pamiętają o tym, że także niektóre przyprawy biorą się z zakazanych nasion. Mowa tu np. o gałce muszkatołowej, gorczycy, kolendrze i anyżu. Produkty dopuszczone przez protokół autoimmunologiczny do spożywania to przede wszystkim: ryby, podroby, skorupiaki, dobrej jakości mięso, dużo zielonych warzyw (oprócz psiankowatych), probiotyki (w tym kefir wodny, jogurt z mleka kokosowego, kiszonki), suplementy.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here