Włoska przygoda uczniów Powiatowego Zespołu Szkól im. Jana Pawła II w Żmigrodzie zakończona

155

Niewiele jest włoskich miast, tak wykwintnych, i zamożnych jak Parma. Znana nie tylko z dobrego jedzenia, ale też ze znakomitego malarstwa, zachwycających rzeźb i wspaniałej średniowiecznej architektury. Miasto ma jedną z piękniejszych na świecie katedr i oper. Ten wyjazd to realizacja programu PO Wiedza Edukacja Rozwój „Mobilni zawodowo – doświadczenie zagraniczne szansa na lepszą przyszłość II „, który zakłada udział uczniów w procesie zdobycia doświadczenia zawodowego na europejskim rynku pracy.

Włosi przywitali nas niezwykłą uprzejmością i niezwykłą radością życia. Korzystając z wycieczek, które zorganizowane były przez Younet – organizację goszczącą, zwiedziliśmy najpiękniejsze miejsca północnych Włoch. Piękną starą Bolonię, Mediolan, z najpiękniejszą na świecie katedrą. Wenecję, której uroków nie trzeba opisywać.

Poznajemy, smakujemy, zachwycamy się smakami i zapachem świeżo parzonej kawy, bo co jak co, ale kawę i pizzę umieją przyrządzać najlepiej na świecie.

Wyjazd ten to dla nas same plusy. Nauczyliśmy się lepiej języka angielskiego (bo po angielsku rozmawialiśmy w pracy), wielu włoskich słów, odpowiedzialności, ale przede wszystkim samodzielności. Ale najważniejszym jest to, że wszyscy włoscy pracodawcy bardzo wysoko ocenili kompetencje branżowe naszych informatyków. Jesteśmy szczęśliwi że mieliśmy szansę skorzystać z takiej formy praktyk i bardzo dziękujemy naszej szkole, że umożliwiła nam taki wyjazd. Jesteśmy pewni, że to co zobaczyliśmy i nauczyliśmy się w tym kraju (zwłaszcza komunikacji językowej) zostanie w nas i w przyszłości otworzy wiele zawodowych możliwości.

Każdy uczestnik programu otrzymał także Europass – Mobilność. Jest to dokument przeznaczony przede wszystkim dla osób, które w atrakcyjny sposób chcą przedstawić kwalifikacje i umiejętności, zdobyte podczas nauki, praktyk, szkoleń czy staży zagranicznych. A wrażenia i wspomnienia z Włoch- zwłaszcza smak bolońskiej pizzy- bezcenne. Ciao!

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here