Bliżej natury – ścieżki przyrodnicze w Jastarni i Juracie

691

To swego rodzaju paradoks, ale prawda jest taka, że wiele interesujących regionów Polski pozostaje do końca nieodkrytych przez to, że latem nawiedzają je tłumy turystów…. Chodzi tu przede wszystkim o tereny nadmorskie. Zdecydowana większość wczasowiczów odwiedza je tylko ze względu na plażowanie, czyli w sezonie letnim… Tymczasem okazuje się, że walory krajobrazowe i przyrodnicze regionów nadmorskich są naprawdę fascynujące i warte dokładniejszego poznania – o każdej porze roku. Mierzeja Helska jest jednym z najlepszych tego przykładów!

Nadmorski Park Krajobrazowy

Utworzony w roku 1978 jako jeden z pierwszych parków krajobrazowych w Polsce, Nadmorski Park Krajobrazowy obejmuje cały Półwysep Helski oraz pas wybrzeża morskiego od Władysławowa do Białogóry. Tutejsza flora jest bardzo bogata, dominuje w niej jednak charakterystyczna dla tego terenu krzewinka – bażyna czarna. Typowym elementem tutejszego krajobrazu są malownicze torfowiska. Zarówno w samym parku, jak i w jego otulinie, utworzonych zostało wiele cennych rezerwatów przyrody.

Ścieżki dydaktyczne na Helu

W środkowej części półwyspu, w okolicach Jastarni, dla celów edukacyjnych utworzono trzy ścieżki dydaktyczne:

  • Góra Lubek – to najwyższa piaszczysta wydma na całej Mierzei Helskiej, do której wiedzie szlak o długości 2,6 km. Mieści się ona na obszarze Jastarni, ma wysokość jak na wydmę naprawdę imponującą – 12,5 metra. Na wysokości wydmy rozciąga się niesamowita Rybitwia Mielizna. Stanowi ona piaszczysty pas o długości blisko 10 km. Gdyby nie przekop (Głębinka) stworzony dla kutrów rybackich, można by owym pasem, przez Zatokę Pucką, przejść z Jastarni do Rewy.
  • Żyzne Lasy – jak sama nazwa wskazuje, wiedzie przez doskonale zachowaną część pomorskiego lasu dębowo-brzozowego. Na 300-metrowej trasie podziwiać można bujne paprocie i orlice.
  • Torfowe Kłyle – to licząca sobie 2 km ścieżka spacerowa w Jastarni, która wiedzie przez wieżę widokową i las dębowy. Słynie z ogromnych walorów ornitologicznych.

To oczywiście tylko kilka propozycji spacerowych po terenach parku. Możliwości jest znacznie więcej, bowiem ten region kraju wprost obfituje w atrakcje turystyczne – nie tylko zresztą przyrodnicze.

Dobry nocleg to podstawa

Środkowy fragment Mierzei Helskiej, a więc bezpośrednie okolice Jastarni i Juraty, wydaje się najlepszy, jeśli chodzi o wędrówki po Nadmorskim Parku Krajobrazowym. Godnym polecenia obiektem noclegowym w tym zakątku jest bez wątpienia Hotel Bryza Resort & Spa w Juracie, położony tuż nad brzegiem morza. Za sprawą ultranowoczesnego ośrodka spa, którym dysponuje, zapewnia komfortowe warunki wypoczynku po terenowych eksploracjach. To ważne szczególnie podczas sezonu jesienno-zimowego (hotel przygotował ciekawe pakiety pobytowe dostępne tu: http://www.bryza.pl/wellness-spa/pakiety)

Kiedy pogoda dopisze, warto na nieco dłużej zatrzymać się w samej Juracie i przespacerować się jej ulicami, które usłane są urokliwymi domami i willami z początków XX wieku. Równie duże wrażenie robi piękna plaża w Juracie, która zachwyca o każdej porze roku. Dobrym pomysłem jest również spacer po molo od strony Zatoki Puckiej, na który można się wybrać tuż przed snem.

Życzymy owocnych wędrówek!

Materiał zewnętrzny

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here