Sesja w Zawoni: wciąż brak odpowiedzi na najważniejsze pytania

231
Wiele ważnych pytań do Wójta, Agnieszki Wersty oraz prawnika, Andrzeja Górala nie mogło zostać postawionych, gdyż Państwo wyszli dużo wcześniej przed zakończeniem obrad

Ostatnia sesja w Zawoni, która odbyła się w ubiegły czwartek, niewątpliwie należała do tych burzliwych. Radni zarzucali przewodniczącemu komisji rewizyjnej, że nie ma pojęcia co kontroluje…

Przypomnijmy, że kwestia postępowania kontrolnego, przeprowadzonego przez Komisję Rewizyjną jest bardzo kontrowersyjna. Można nawet stwierdzić, że zahacza o granice absurdu. Radna Beata Kowalska, podczas trwania sesji Rady Gminy Zawonia (dokładnie 27 października), zapytała  Łukasza Łagodę, co było przedmiotem kontroli komisji. Niestety odpowiedź nie padła i sama musiała wyjaśnić istotę sprawy.

Z tego, co ja widzę, to Państwo metraż skontrolowaliście (…) Jedyną informację, jaką przekazaliście to, to, jaki te mieszkania mają metraż i jakie są wnoszone opłaty. Pan mówił, że otrzymaliście dokumenty od kierowników jednostek organizacyjnych. Te dokumenty polegają na tym, że wam napisali jakie dokumenty posiadają i o jakim metrażu. I Państwo to przepisaliście do tego protokołu (…) Podstawową rzeczą, jeśli chodzi o ten temat było to, czy osoby, które zajmują te mieszkania mają do tego prawo. Zgodnie z decyzją kierownika rejonowego, te mieszkania były przeznaczone na cele medyczne (…) i chciałam zapytać Panie Przewodniczący, czy to skontrolowaliście? Czy tylko potwierdziliście, wierząc, że metraż tych lokali jest taki a nie inny? Czterech garaży i czterech mieszkań. (…) Metrażu nie kontrolowaliście. Przyjęliście, że jest taki a nie inny, on się nie zmienia od lat… To jest kuriozalne, że panowie badali metraż, a to nie jest istota tej kontroli.

Do końca trwania październikowej sesji, nie została udzielona odpowiedź na najważniejsze pytanie dotyczące sprawy, a mianowicie, czy umowy zawarte z lokatorami zamieszkującymi wspomniane mieszkania są zgodne z prawem? Dlaczego komisja tego nie zbadała?

Mniej więcej w połowie czwratkowego posiedzenia, Wójt  Gminy Zawonia – Agnieszka Wersta i radca prawny – Andrzej Góral, opuścili spotkanie. Radne Beata Kowalska i Anna Szczepańska, które jako jedne z nielicznych w gronie radnych, przygotowały pytania dotyczące wielu ważnych i niewyjaśnionych do tej pory kwestii, nie uzyskały na nie (już po raz kolejny) odpowiedzi. Agnieszka Werstą i Andrzej Góral poprosili, żeby pytania przygotowane przez radne przedłożyć im w formie pisemnej.

Podczas sesji, poza wspomnianymi tematami, obradowano także w sprawie podjęcia uchwały, co do zmian w budżecie gminy Zawonia na 2016, przyjęcia Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2016-2018, przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2017 oraz uchwalenia Statutu Gminy Zawonia. Warto zaznaczyć, że prace nad nowym statutem rozpoczęły się już w styczniu 2015 r. Opracowywali go radni M. Kozłowska, A. Szczepańska, B. Kowalska, Ł. Łagoda, S. Dąbrowski, a komisji statutowej przewodniczył radny D. Stec.

1 KOMENTARZ

 1. Od kilku lat mieszkam w powiecie DTR. Czytam i śledzę to co dzieje się w naszym , moim regionie. I strach mnie ogarnia, jak to wszystko działa. A działa to mniej więcej tak:
  1. Dopaść intratne stanowisko albo byle jakie (zależne od ambicji). Może być nawet bezradny radny.
  2. Myśleć tylko o swojakach, rodzinie, układach, przyszłych układach.
  3. Niewiele mówić i zakazać transparentności.
  4. Liczyć że nic się nie wydarzy nie będzie żadnej wtopy.
  5. Nie angażować się w sprawy mieszkańców bo i po co?
  6. Uczestniczyć w pokazach, uroczystościach – w skrócie – mieć parcie na szkło.
  Podobna sytuacja jest w gminie Trzebnica i Wisznia Mała.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here