35 lat temu. Stan wojenny… Jak to było w naszym powiecie? [FILM]

553

Film przygotowany z okazji 30-rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego. Zobaczcie co działo się wtedy w powiecie. Jak te czasy pamiętają uczestnicy tamtych wydarzeń.

Trudno uwierzyć, że od wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce upłynęło już 35 lat. Sroga zima, na ulicach wojskowe patrole i nagłe internowania działaczy. Zarówno tych lokalnych z naszego terenu, jak i tych, którzy znani są z ekranów telewizora.

Dzisiaj wiele osób nie wie, komu wierzyć, a komu nie. Kto był w tamtym czasie konfidentem, a kto naprawdę walczył o wolność i demokrację.

I mimo, że od tych ponurych dni minęło już wiele lat, to dzisiaj temat wraca i to ze zdwojoną siłą. A zamieszanie i poczucie niesprawiedliwości potęgują politycy.

W sejmie, były PZPR-owski prokurator Stanisław Piotrowicz bryluje na mównicy. Został nawet szefem komisji sprawiedliwości. Z jednej strony dzisiejsza opozycja twierdzi, że oskarżał działaczy „Solidarności”, co ciekawe odnalazły się nawet dowody w IPN-ie, a z drugiej strony on sam, w krasomówczych przemowach opowiada, że nie oskarżał, a pomagał działaczom. Warto może zadać pytanie: jak to możliwe, by w Stanie Wojennym, prokurator, który „niby sprzyjał” działaczom Solidarności, został odznaczony orderem za zasługi, wręczonym przez komunistyczne władze? 

Ktoś powie, po co teraz drążyć temat, przecież to było dawno. Otóż, nie, moim zdaniem o tych sprawach musimy pamiętać. Dlaczego? Bo demokracja i wolność, nie jest nam dana raz na zawsze i jeśli sami nie będziemy dbać, o te najważniejsze wartości, to kto wie, co będzie za parę lat.

1 KOMENTARZ

  1. film z okazji 30 rocznicy, wczoraj była 35 rocznica, to ja się pytam czy tak co 5 lat będziecie to puszczać czy może się uzupełni o jakieś nowe rozmowy i zdjęcia

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here