Szczeniak w domu – jak skompletować wyprawkę i o czym pamiętać

131

Zdecydowaliście się na przyjęcie szczeniaka pod swój dach? Świetnie! Słuszna decyzja. Posiadanie psa w domu to wielkie szczęście. Szczeniak uczy odpowiedzialności i cierpliwości. Jest najlepszym przyjacielem dziecka i dorosłego. Trzeba jednak pamiętać, że posiadanie psa w domu to także duża odpowiedzialność.

Decyzja o przyjęciu szczeniaka do swojej rodziny wiąże się z szeregiem obowiązków, którym trzeba podołać. Aby mieć pewność, że nowy ulubieniec rodziny zadomowi się w swoim nowym domu, konieczne jest zapewnienie mu kilku niezbędnych rzeczy, które pomogą mu przystosować się do nowego życia. Jak opiekować się szczeniakiem, a także jak powinna wyglądać właściwa wyprawka dla szczeniaka? O tym w poniższym artykule.

Zanim szczeniak pojawi się w domu

Decyzja zapadła – kupujecie szczeniaka. Zanim przywieziecie go do domu, musicie zadbać o kilka kwestii, a szczególnie o komfort i bezpieczeństwo nowego członka rodziny. Szczeniak już od pierwszych chwil w waszym domu powinien czuć się bezpiecznie, pewnie i wygodnie. Już na wstępie powinien mieć swoje własne legowisko, miseczki na wodę i jedzenie, a także swoje własne zabawki.

Przed pojawieniem się pieska w domu, należy wybrać odpowiednie miejsce na jego posłanie i miski oraz zaopatrzyć się w wyprawkę. Legowisko dla pupila dobrze jest ustawić w miejscu, skąd szczenię będzie mogło swobodnie obserwować przestrzeń dookoła niego.

Najlepiej aby legowisk znajdowało się niedaleko miski i kuwety.

Należy zabezpieczyć wszystkie gniazdka elektryczne i pochować kable. Jak wiadomo, szczeniaki lubią gryźć wszystko, co znajduje się w zasięgu ich wzorku. Lepiej więc dmuchać na zimne. Warto także pozbyć się niektórych roślin, zwłaszcza tych niebezpiecznych dla szczeniaka lub umieścić je w miejscu trudnodostępnym dla pupila. Chodzi głównie o lilie, filodendrony, poinsecje. Jeśli macie balkon, powinniście go stosownie zabezpieczyć tak, aby zwierzak nie wypadł.

Na jakiś czas warto także rozstać się z dywanami

Mimo, że będziecie uczyć swojego pupila załatwiania się na dworze, to jednak czasami może mu się zdarzyć mała wpadka. Wyniesienie dywanów do piwnicy to zawsze mniej sprzątania.

Wyprawka dla szczeniaka – legowisko i miski

Wyprawka dla psa nie musi być jakoś szczególnie wymyślna i bardzo droga. Musi jednak składać się z kilku niezbędnych elementów. Przede wszystkim – legowisko. Każdy pies powinien mieć w domu swoje własne miejsce, w którym będzie czuć się bezpiecznie. Na początek wystarczy stary materac okryty kocem lub sam koc. Małe pieski lubią obgryzać wszystko wokół, szczególnie swoje posłanie. Dlatego lepiej zdecydować się na tańsze rozwiązanie i przeznaczyć na legowisko rzeczy, których w razie zniszczenia nie będzie wam szkoda. Profesjonale posłanie lepiej zakupić wtedy, gdy szczeniak wyrośnie z gryzienia wszystkiego. Nie polecamy posłania wiklinowego. Gałązka wikliny gdzieś oderwana od całości może być groźna w skutkach dla waszego pupila. Lepsze będzie legowisko posiadające miękkie brzegi, np. typu ponton. Wyprawka dla psa musi zawierać także dwie miski – jedną na wodę, a drugą na karmę. Warto zdecydować się na miski metalowe, których szczeniak nie pogryzie i nie zniszczy. Takie miski są też przy okazji łatwe do umycia, a więc bardziej higieniczne.

Wyprawka dla psa – smycz i obroża

Bardzo ważnym elementem wyprawki dla psa jest obroża i smycz. Obroża powinna być jak najbardziej wygodna dla pieska tak, aby nie powodowała nieprzyjemnych otarć podczas noszenia. Najlepiej jeśli będzie wykonana ze skóry lub lekkiego nylonu. Nie polecamy produktów metalowych. Takie obroże są dość ciężkie i powodują duży dyskomfort. Na pewno warto wybrać obrożę regulowaną tak, aby rosnący piesek mógł używać jej maksymalnie długo. Jeśli chodzi o smycz, to dobrze spiszą się te z taśmy lub liny. W przeciwieństwie do smyczy skórzanych, nie prowokują one szczeniaka do gryzienia. Zazwyczaj młodemu psu wystarczy najprostsza smycz o długości od 1 do 2 metrów. Potem, gdy szczeniak dorośnie, warto kupić smycz automatyczną z regulowaną długością. Taka smycz zapewni pupilowi maksimum swobody bez tracenia nad nim kontroli.

Wyprawka dla szczeniaka – zabawki

Właściwa wyprawka dla szczeniaka powinna zawierać również zabawki. Szczeniak ma w sobie duże pokłady energii, które musi gdzieś rozładować. Podobnie jak małe dziecko, uwielbia się bawić.

Zabawa trenuje bystrość umysłu, pomaga budować więzi i właściwe relacje między psem i jego właścicielami

Zabawa wpływa także na prawidłowy rozwój szczeniaka. Ćwiczenia zaś pomagają szczeniakowi utrzymać kondycję i zapobiegają otyłości. Warto zaopatrzyć się w kilka rodzajów zabawek i dawać je pupilowi na zmianę tak, żeby się nie znudził. Dobrze sprawdzą się zabawki piszczące, kule na smakołyki, piłki, sznury do przeciągania itp. Dla szczeniaków, u których szczególnie silny jest instynkt pogoni, idealna będzie gumowa piłeczka. Dobrym rozwiązaniem jest kupno pluszaka, którego młody pies będzie mógł gryźć i atakować. Nie zapomnijcie o gryzakach! Są one niezwykle istotnym elementem psiej wyprawki. Przede wszystkim pomagają zaspokoić niepohamowaną chęć gryzienia i żucia. Poza tym, rozwijają prawidłowy zgryz pieska, pozwalają pokonać nudę w momencie, kiedy piesek zostaje sam w domu, a przy okazji chronią meble i buty właściciela przed zniszczeniem. Szczególnie polecane są gryzaki spożywcze: suszone uszy, ogony, kości z prasowanej skóry. Więcej na temat wyprawki dla szczeniaka znajdziecie tutaj: https://www.purina.pl/friskies/psy/puppies/puppyaccesories.html

Jak opiekować się szczeniakiem – żywienie

Młode pieski mają szczególne wymagania żywieniowe. Karmiąc szczeniaka powinno się dostarczyć mu odpowiednią ilość energii i składników odżywczych. Szczególnie należy pamiętać o białku i wapniu, na które małe psy mają wysokie zapotrzebowanie. Aby zapewnić czworonożnemu przyjacielowi prawidłowy rozwój, najlepiej jest stosować gotowe karmy, dostosowane do wieku, wielkości oraz rasy psa. Są one odpowiednio zbilansowane i zawierają niezbędne witaminy i mikroelementy, dzięki czemu będziecie mieć pewność, że wasz pupil otrzymał wszystko, czego potrzebuje do wzrostu i rozwoju. Uwaga!

Nigdy nie należy przesadzać z ilością pokarmu

Zwierzaka należy karmić od 3 do 5 razy na dobę, w regularnych odstępach czasowych. Porcje powinny być równej wielkości, dzięki czemu metabolizm zwierzaka nie ulegnie rozregulowaniu. Gdy pupil skończy 5 miesięcy, należy zredukować liczbę posiłków do 3 razy dziennie. Gdy skończy 7 miesięcy, należy karmić go 2 razy dziennie. Należy także powstrzymywać się przed częstym dokarmianiem pieska rozmaitymi smakołykami lub resztkami ze stołu. Takie zachowanie może spowodować zbyt szybki wzrost i nadwagę u psa.

Jak opiekować się szczeniakiem – zdrowie pupila

W pierwszych miesiącach życia szczeniaka, najważniejsza jest profilaktyka przeciwwirusowa. Pierwsze szczepienie pieska powinno się odbyć po ukończeniu przez niego 6 tygodnia życia. W tym czasie wasz mały przyjaciel nie powinien być wyprowadzany na spacery, a jeśli już zaistnieje taka konieczność należy zadbać o to, aby były one jak najkrótsze. W trakcie wędrówki psa należy trzymać z dala od innych zwierząt. Pamiętajcie, aby przy okazji pierwszej wizyty u weterynarza, zabrać ze sobą ulubioną zabawę pieska lub jego kocyk tak, aby maluch czuł się komfortowo i bezpiecznie. Jeżeli zdecydujecie się na sterylizację lub kastrację szczeniaka, powinno to nastąpić w 5–6 miesiącu jego życia. O dobre samopoczucie psa należy dbać poprzez regularnie czyszczenie jego zębów, kąpiele i pielęgnację sierści. Więcej na temat tego, jak opiekować się szczeniakiem znajdziecie na stronie, która jest prawdziwą skarbnicą wiedzy dotyczącą psów: https://www.purina.pl/friskies/psy/puppies/puppyguide.html

1 KOMENTARZ

  1. O szczeniaki trzeba dbać szczególnie w święta, to czas kiedy w domu jest choinka i pełno świecidełek a to jak wiadomo najlepsze zabawki, i wystarczy tylko chwila naszej nieuwagi. CO do dekoracji, jeżeli chcemy używać do nich żywych poinsecji, lepiej postawić je poza zasięgiem zwierzaka:)

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here