Chodź z odblaskiem, bo dostaniesz mandat

121

Jak mówi Piotr Dwojak z trzebnickiej policji, podczas przeprowadzonych 24 października działań, w ramach akcji „Postaw na odblask”, policjanci tylko w ciągu 3 godzin wieczorowych ujawnili blisko 100 sytuacji, w których piesi poruszając się po zmroku, po drodze poza obszarem zabudowanym, nie stosowali elementów odblaskowych.

Policja przypomina, że bez odblasku jesteśmy widoczni dla kierowcy z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów, dzięki czemu kierowcy mają czas na reakcję.

Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększa szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących, nadjeżdżających z obydwu kierunków. Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, wszedł w życie w dniu 31 sierpnia 2014 roku. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł – przypomina Piotr Dwojak.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here