Muzyczne Zaduszki w Okruchach Tradycji

113
fot. K. Strzałkowska

Jak mówią organizatorzy przedsięwzięcia, czyli członkowie Stowarzyszenia „Razem dla Bagna”, sołtys i rada sołecka, niedzielny koncert był już 7 spotkaniem w ramach „Okruchów Tradycji”. Tradycyjnie już spotkanie odbyło się pałacu księży Salwatorianów w Bagnie.

Niestety nie mamy we wsi świetlicy i bardzo dziękujemy rektorowi seminarium w Bagnie, który udzielił nam już po raz kolejny gościny. Trzeba przyznać, że wnętrza pałacu doskonale nadają się na takie przedsięwzięcia, są bardzo klimatyczne i pomagają w odbiorze muzyki – mówi Arkadiusz Kucharski, prezes Stowarzyszenia „Razem Dla Bagna”.

W klimat Zaduszek zebranych wprowadzała Irena Politowicz, która przybliżała tradycje, obyczaje i obrzędy związane z Zaduszkami.

Jak mówią organizatorzy, część artystyczną uświetnił koncert muzyki klasycznej w ramach projektu „Tonacja Bagno”, w którym wystąpili uczniowie szkół muzycznych z Wrocławia: Karolina Zając i Michał Rybarczyk oraz z Trzebnicy: Mikołaj Balasiński i Antoni Balasiński. Ponad to, ze swoim repertuarem wystąpił Grzegorz Dąbrowski – zwycięzca konkursu na Pieśniarza Roku 2015, organizowanego przez wrocławską Fundację „Pieśniarze”.

Każdy kto uczestniczył w spotkaniu, otrzymał wyjątkowy upominek. – Z Urzędu Marszałkowskiego dostaliśmy grant na stworzenie i wydrukowanie kalendarza. Jego bohaterkami są mieszkanki Bagna, czyli ta piękniejsza część miejscowości, które prezentują swoje przepisy kulinarne. W wydawnictwie są piękne zdjęcia i sposoby wykonania sałatki z lebiody, pierogów z kaszą, różnych ciast. Potrwy, na które przepisy opublikowaliśmy, można było także spróbować podczas spotkania. Przygotowały je nasze mieszkanki, swojej pomocy udzieliła również siostra Aniela Garecka, którą można zobaczyć w telewizyjnym programie kulinarnym – mówi Arkadiusz Kucharski i podkreśla, że niedzielne spotkanie odbyło się w pięknym wnętrzu, przy słodkościach, w miłej atmosferze, przy klasycznej muzyce: przy dźwiękach fortepianu, klarnetu, trąbki i przy śpiewie ballad.

Przypomnijmy, że spotkania organizowane w cyklu „Okruchy Tradycji” w Bagnie zostały już zauważone i docenione przez Urząd Marszałkowski. Projekt został uznany w 2015 roku za najlepszy, jaki był realizowany na terenach wiejskich.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here