Świetlica w Sędzicach do kapitalnego remontu

352

Decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego nie pozostawia złudzeń- budynek w Sędzicach nie jest sprawny technicznie.

Wybudowana w 2010 roku świetlica wiejska w Sędzicach już dwa lata później jest w dramatycznym stanie technicznym: widoczne są zawilgocenia, odpadające tynki i płytki, pękające ściany, budynek zalewany jest wodą a nawet szambem, nastąpiła awaria instalacji elektrycznej…

W 2013 roku odbył się drobny remont pomieszczeń na dole budynku. Do tego poszerzono rów, w celu odprowadzania zbierającej się pod budynkiem wody. Ale mimo trwającej do września 2013 roku gwarancji wynikającej z umowy z wykonawcą budynku, nikt nie zrobił nic, aby stan budynku poprawić. Zaniechano działań, które mogły uchronić świetlicę od tak fatalnego stanu i wykładania przez gminę ponownie środków finansowych na ten sam cel.

Maciej Rataj, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Trzebnicy stwierdził wiele nieprawidłowości w stanie technicznym budynku i nałożył na gminę obowiązek dokonania kapitalnego remontu. Dotarliśmy m.in. do dokumentów, potwierdzających fatalny stan budynku już dwa lata po zakończeniu inwestycji. Dlaczego włodarze gminy nie skorzystali z gwarancji? kto za to odpowiada i co stanie się teraz z budynkiem?

Więcej informacji na ten temat przedstawimy w kolejnym wydaniu.

5 KOMENTARZY

 1. Jaka gwarancja? Żeby nie utracić praw wynikających z gwarancji należy utrzymywać budynek zgodnie z przepisami prawa budowlanego i wymogami producentów materiałów budowlanych. I teraz pytanie za 100 pkt – która świetlica w gminie Zawonia ogrzewana jest przez cały sezon grzewczy? Spróbujcie zrobić tak samo w swojej chałupie i zobaczycie co będzie za 3 lata. Inną kwestią jest zasadność budowania tych świetlic. Wywalanie setek tysięcy naszych pieniędzy, żeby kilku miejscowych mogło sobie pochlać z byle okazji – jest co najmniej nieodpowiedzialne. Chcecie robić chrzciny, urodziny, dożynki itd to wynajmijcie sobie lokal jak wszyscy. No pewnie, jak tu wracać z Zawoni po jednej flaszce? Lepiej mieć swoją świetlicę na miejscu.

 2. To fakt. Panuje teraz jakaś moda na budowanie nowych świetlic. Każda wioska w gminie Wisznia Mała ma świetlicę nową albo chce mieć. I co gorsza – są budowane kolejne. W świetlicach tych nic się nie dzieje. Jakieś spotkanie patriotyczne, dzień dziecka i dzień kobiet. I to jest koniec pomysłów. A cały rok obiekt stoi i niszczeje. Czy tym świetlicom nie powinien się przyjrzeć NIK z perspektywy racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi? To jest ewidentne marnotrawstwo. Obiekt kosztuje z wyposażeniem do 1 mln złotych. Żeby jeszcze Gmina dysponowała kasą na jakies zajęcia, spotkania…Ale nawet gdyby ta kasa była, to czy mieszkańcy byliby zainteresowani udziałem w tych zajęciach? Ja osobiście tego pojąć nie mogę.
  Wokół syf, drogi dziurawe, brak chodników, brak oświetlenia….no ale świetlica stoi w tym wiejskim maraźmie….Zamknięta na 4 spusty.
  Panie Wójcie – niech Pan dokona analizy:
  1. Budowy świetlic.
  2. Budowy siłowni zewnętrznych (kolejna patologia i moda jednocześnie)
  3. Budowy boisk w miejscowościach, w których nie ma młodzieży i nie ma chętnych do gry.

 3. Świetlice są potrzebne ale bardziej potrzebny jest pomysł na ich wykorzystanie. Ta świetlica to jakaś porażka, ktoś dopuścił do takich zaniedbań. Skandal.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here