SMS przed wizytą u specjalisty

91

Pacjenci bardzo często zapisują się na wizyty u specjalistów, a potem nie stawiają się na nie. Przez to porady przepadają, a mogliby z nich skorzystać inni chorzy. Dlatego właśnie Narodowy Fundusz Zdrowia będzie przypominał o terminach.

System przypominania o terminach wizyt u specjalistów działa już w niejednej placówce świadczącej usługi medyczne odpłatnie. Do pacjentów wysyłane są przypomnienia o wizytach, a także prośby o poinformowanie, jeśli pacjent się rozmyślił i nie przyjdzie na wizytę.

Jak podaje NFZ, tylko w pierwszym kwartale tego roku dolnośląscy pacjenci nie stawili się na wizyty u lekarzy specjalistów prawie 6 tysięcy razy.
W 2015 roku było to ponad 30 tysięcy wizyt.

Jak informuje Joanna Mierzwińska, rzecznik dolnośląskiego oddziału wojewódzkiego NFZ, fundusz rozpoczął wysyłkę wiadomości sms-ych, które przypominają pacjentom o terminie wizyty u lekarza specjalisty.

Każdy pacjent, który dziś jest wpisany na listę oczekującą do poradni: onkologicznej, kardiologicznej, ortopedii i traumatologii ruchu oraz endokrynologicznej otrzymuje na numer telefonu komórkowego wiadomość sms-ą, że zbliża się termin planowanej wizyty.

Wiadomość jest rozsyłana 5 dni przed umówionym terminem

W treści sms-a znajduje się między innymi numer telefonu przychodni.  Jeśli z jakichkolwiek powodów pacjent nie będzie mógł się stawić u lekarza, będzie mógł wizytę odwołać – tłumaczy Joanna Mierzwińska i dodaje:

Warto pamiętać, że wystarczy jeden telefon, aby lekarz mógł poświęcić swój czas innej osobie, która czeka na wizytę.

Z danych Dolnośląskiego NFZ wynika, że najczęściej przepadają wizyty w poradniach endokrynologicznych. W 2015 roku u lekarza nie stawiło się 20 procent chorych, czyli co piąty pacjent nie zgłosił się na wizytę. Aż 15 procent wizyt nie doszło do skutku w przypadku poradni ortopedycznej oraz onkologicznej – przybliża dane rzecznik.

Joanna Mierzwińska przyznaje, że rezerwując wizytę u lekarza specjalisty ze znacznym wyprzedzeniem, pacjent nie jest w stanie przewidzieć, czy danego dnia o danej godzinie będzie mógł się stawić u lekarza.

Gdy wiemy, że wizyta nie dojdzie do skutku, warto ją odwołać!

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here