Nowy pomnik upamiętnia Katyń i… Smoleńsk

1012

Przy skwerze Jana Pawła II w Trzebnicy stanął nowy pomnik. Zdemontowany został zastępczy brzozowy krzyż i dawna tablica pamiątkowa, a pojawił nowy, kamienny krzyż.

Do niedawna w tym miejscu stał dębowy krzyż symbolizujący i upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej. Niestety w kwietniu 2014 roku w czasie wichury krzyż upadł na pamiątkową tablicę. Wtedy okazało się, że zaimpregnowany krzyż miał być trwały, jednak część wkopana w ziemię, w ciągu 20 lat zbutwiała na tyle, że w czasie wichury nie była w stanie utrzymać ciężaru pamiątki.

Krzyż Katyński w Trzebnicy był jednym z trzech krzyży w Polsce, które upamiętnić miały
bohaterów września 1939.

W tym miejscu w przededniu obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej postawiony został krzyż zastępczy, brzozowy, który wkrótce miał zostać wymieniony.

Krzyż zastępczy swoją piecze pełnił przez ponad dwa lata, teraz udało się w tym miejscu postawić nowy pomnik. Nowy pomnik, który stanął w miejscu dawnej tablicy pamiątkowej, ma jednak teraz przypominać dwa wydarzenia. Z jednej strony oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, z drugiej strony upamiętnić ofiary katastrofy Smoleńskiej.

3 KOMENTARZY

  1. W trzebnicy tez odwaliło.co ma katyń i upamiętnienie tego wydarzenia z 1939 roku do smoleńska 2010,nic.wycieczka kaczora i zabójstwo 95 osób nie ma nic wspólnego z tragiczną historią polskich oficerów.

  2. Mylisz się, te dwa wydarzenia dotyczą mordu na polskiej elicie. Na dodatek mniej więcej w tym samym miejscu. Cieszę się, że to w Trzebnicy powstaje pierwszy w Polsce pomnik poświęcony ofiarom mordu smoleńskiego, w tym ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here