Na czym polega czyszczenie klimatyzacji?

136

Każdy, kto zdecydował się na montaż instalacji klimatyzacyjnej w domu, mieszkaniu czy też posiadanym biurze lub budynku usługowym albo produkcyjnym, powinien być świadom tego, że poszczególne jej elementy powinny być co jakiś czas poddawane gruntownemu serwisowi i czyszczeniu klimatyzacji. Na konieczność taką zwracają też uwagę wszyscy producenci i dystrybutorzy osprzętu klimatyzacyjnego, a wielu z nich od wykonywania okresowych przeglądów przez autoryzowane serwisy uzależnia wykonywanie napraw sprzętu na warunkach gwarancyjnych.

Dlaczego jednak czyszczenie i serwis klimatyzacji są takie ważne oraz dlaczego nie warto zaniedbywać okresowego sprawdzenia stanu instalacji? Przyczyn tego jest wiele, zaś niektóre z nich są na tyle prozaiczne, że nie trzeba ich szerzej omawiać. Warto jednak pamiętać o tym, że każde urządzenie mechaniczne powinno być co jakiś czas konserwowane. Uwaga ta dotyczy zarówno instalacji klimatyzacyjnych, jak też wszelkiego rodzaju innych maszyn i sprzętów, a także samochodów osobowych. W przypadku klimatyzatorów niezwykle ważny jest także jeden, dodatkowy czynnik. Podczas działania zgodnie ze swoim przeznaczeniem, w procesie chłodzenia powietrza, w klimatyzatorach wydzielane są spore ilości wilgoci. Ta natomiast wydatnie sprzyja powstawaniu i rozwojowi różnego rodzaju mikroorganizmów, w tym bakterii i grzybów. O ile też większość producentów i dystrybutorów osprzętu klimatyzacyjnego zgodnie wskazuje, że obecnie stosowane do produkcji klimatyzatorów materiały skutecznie zapobiegają ich powstawaniu, o tyle jednak wziąć należy także inne uwarunkowania związane ze stanem całej instalacji klimatyzacyjnej (w tym także ciągów klimatyzacyjnych itp.), co rodzi potrzebę okresowego sprawdzania jej stanu oraz eliminacji wszelkich możliwych sytuacji, w których mogłyby pojawić się w niej jakiekolwiek drobnoustroje.

Na czym polega więc serwis i czyszczenie klimatyzacji, w tym zwłaszcza podstawowych urządzeń – klimatyzatorów? Na co dzień są to urządzenia w zasadzie bezobsługowe, sterowane przy pomocy pilota lub specjalnych sterowników. Ich działanie opiera się na przepompowywaniu powietrza dostarczanego z zewnątrz poprzez wymienniki ciepła w postaci parownika i skraplacza. Zawarte w powietrzu zanieczyszczenia – pył, kurz, bakterie oraz zarodniki grzybów – w pewnym stopniu przenikają do wnętrza klimatyzatora, osadzając się na powierzchni wymienników ciepła, łopatkach wentylatora oraz innych jego elementach. Dzieje się tak pomimo tego, że każdy klimatyzator wyposażony jest w filtr mający oczyszczać powietrze. Czyszczenie klimatyzacji oraz przeprowadzenie jej serwisu polega przede wszystkim na wymianie stosowanego filtra (o ile uległ on już zużyciu), a także oczyszczeniu wszelkich części klimatyzatora, przy użyciu specjalnych preparatów odgrzybiających i antybakteryjnych, z gromadzących się wewnątrz niego drobnoustrojów. Często niezbędne prace serwisowe obejmują także inne elementy instalacji klimatyzacyjnej, poza klimatyzatorem, gdzie możliwe jest gromadzenie się niepożądanych substancji i mikroorganizmów.

Zobacz więcej na kliwent.eu

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here