Jak zadbać o szkło w łazience?

181

Lustra, drzwi kabiny prysznicowej – te elementy często są pokryte kamieniem i zaciekami. Można sobie z tym poradzić domowymi sposobami.

Twarda woda i wilgoć – wrogowie każdej łazienki

Kabinę prysznicową i lustro należy czyścić jak najczęściej, ponieważ to po tych elementach najszybciej widać stopień „zużycia” wyposażenia łazienki. Szczególnie, jeśli mamy twardą wodę i na szybach kabiny pozostaje osad, biały, bądź żółknący, nasza łazienka będzie wyglądać na nieestetyczną i niesprzątaną od dawna. Pomijając już samą konieczność zadbania o szkło, warto mieć na uwadze, że wilgoć, która w łazience jest wszechobecna staje się często przyczyną pleśni pojawiającej się na fugach między kafelkami, oraz w zakamarkach kabiny prysznicowej, co dodatkowo pogarsza jej stan. Pleśń jest bardzo niekorzystna dla zdrowia, na szczęście – dość łatwo można się jej pozbyć, na przykład środkami do dezynfekcji toalet.

Jak radzić sobie z kamieniem

Różnego rodzaju środki chemiczne, dostępne w sklepach świetnie usuną kamień i przebarwienia ze szklanych elementów w łazience. Są osoby, które mają jednak problemy z powodu podrażnień, które wywołują detergenty. Dlatego warto znaleźć łagodniejsze sposoby pielęgnacji szkła w łazience. Na pewno delikatniejszym, ale również skutecznym środkiem chemicznym będzie płyn do mycia naczyń. Nadaje się od do mycia szyb kabiny prysznicowej.

Można też postawić na domowe sposoby

Z kamieniem albo zaciekami na lustrze, jakie powstają z powodu mydła czy pasty do zębów świetnie poradzi sobie woda z octem. Woda powinna być ciepła. Mieszaninę tych dwóch płynów nakładamy na szyby, pozostawiamy na 10 minut i spłukujemy. Taka metoda jest skuteczna, ale również nie niszczy szklanych elementów. Zapach octu nie będzie utrzymywał się długo, zawsze też możemy umyć szkło jeszcze raz, płynem do mycia szyb, albo właśnie wyżej wspomnianym płynem do mycia naczyń. Druga metoda usuwania kamienia i przebarwień może być też z powodzeniem wykorzystywana do czyszczenia innych elementów w domu, na przykład kuchennego czajnika. Z kamieniem świetnie poradzi sobie kwasek cytrynowy. Wystarczy rozpuścić go w wodzie.

Obecnie, popularne są kabiny prysznicowe, gdzie mniej jest innych niż szklane, elementów. Gładkie drzwi przesuwne mają minimalną ilość metalowych czy plastikowych listw, co można zobaczyć na przykład na stronie www.kolo.com.pl/produkty/kabiny-i-brodziki/drzwi-i-sciany-prysznicowe. Takie elementy wyposażenia łazienki prezentują się bardzo dobrze, są eleganckie i nowoczesne, ale należy o nie dbać z dużą regularnością.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here