Co wpływa na cenę nieruchomości?

191

Cena nieruchomości to składowa wielu czynników – od liczby pokoi po sąsiedztwo przystanków autobusowych i przedszkoli. Zobacz, co wpływa na ostateczną cenę mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego.

Lokalizacja

Badania pokazują, że około 30% wartości nieruchomości zależy od miejsca, w którym położony jest budynek. Najbardziej rozchwytywane są mieszkania blisko centrum, świetnie skomunikowane, z dobrze zagospodarowaną infrastrukturą, punktami handlowymi, usługowymi oraz przestrzenią rekreacyjną. Dużą popularnością cieszą się także mieszkania dobrze nasłonecznione, z atrakcyjnym widokiem np. na zabytkową część miasta. Mieszkania bliżej głównych arterii komunikacyjnych będą więc odpowiednio droższe niż nieruchomości położone na peryferiach miasta. Część nabywców decyduje się jednak zapłacić wyższą sumę, żeby potem zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdach. Są również osoby, które wybierają mieszkania położone na uboczu, decydując się na dłuższe i bardziej uciążliwe dojazdy do centrum.

Standard

Decydującą rolę odgrywa rok powstania nieruchomości, materiał, z którego został wykonany budynek, standard wykończenia i obecność udogodnień takich jak: windy, parkingi, ochrona czy monitoring.

Stan prawny budynku

Cena nieruchomość, która nie posiada uregulowanego stanu prawnego będzie niższa, w przyszłości może wiązać się jednak z licznymi problemami natury prawnej.

Powierzchnia

Wpływ na cenę ma ilość metrów kwadratowych, liczba pokoi oraz ich rozmieszczenie. Mieszkania posiadające własny ogródek, taras lub balkon będą droższe.

Infrastruktura

To nie tylko drogi, ale także obecność przystanków, peronów, zaplecza handlowo-usługowego, budynków użyteczności publicznej oraz przestrzeni do rekreacji i relaksu.
Przestrzeń wokół budynku

Dla potencjalnych nabywców teren wokół nieruchomości ma również niebagatelne znaczenie. Mieszkania deweloperskie najczęściej dysponują lepszym zagospodarowaniem przestrzeni niż nieruchomości z rynku wtórnego.

Artykuł powstał we współpracy z Vantage Development S.A.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here