Co warto wiedzieć o usuwaniu filtra cząstek stałych?

379

Filtr cząstek stałych – korzystne działanie, lecz droga eksploatacja

Filtr DPF ma bardzo ważne zadnie do wypełnienia, bowiem oczyszcza spaliny wydzielane przez nasze auta. Tworzą go specjalne wkłady, których zadaniem jest skuteczne eliminowanie z dymu cząstek stałych.

Mimo swej korzystnej dla środowiska funkcji, filtry DPF bywają problematyczne, a przy tym drogie w eksploatacji. Dzieje się tak zwłaszcza podczas częstego poruszania się autem po terenach miejskich. Po pewnym okresie czasu eksploatacyjnego, szczególnie przy jeździe na wysokich obrotach (i przekroczeniu określonej temperatury spalin), filtr ulega wypaleniu i nadaje się do natychmiastowej wymiany. Kupno nowego jest natomiast drogą inwestycją, która tylko czasowo rozwiązuje problem, ponieważ element ulega równie szybkiemu wyniszczeniu co jego poprzednik.

Więcej o filtrach DPF przeczytać można na stronie car-soft.eu.

Sygnały świadczące o konieczności wymiany filtra DPF

Uszkodzenie filtra cząstek stałych daje wyraźne sygnały właścicielom aut. Zalicza się do nich m.in. następujące sytuacje:

  • spadek mocy silnika,
  • dymienie,
  • wskazania kontrolki błędu silnika,
  • włączenie się trybu awaryjnego w samochodzie.

Jeśli po regeneracji i wypaleniu problem wciąż powraca, nie pozostaje nic innego jak wymiana lub usunięcie filtra.

Niesprawny filtr
Niesprawny filtr

Usuwanie filtra DPF

Fachowcy z renomowanych warsztatów i serwisów samochodowych zajmują się usuwaniem filtrów cząstek stałych w sposób profesjonalny i skuteczny. Do ich zadań w ramach tego rodzaju działalności zalicza się m.in.:

  • mechaniczne usunięcie filtra,
  • skanowanie funkcji DPF ze sterownika auta (ECU), które najczęściej odbywa się przy udziale złączy diagnostycznych OBD, a w nowszych modelach przez demontaż sterownika silnika,
  • wyciągniecie sterownika i zgranie oprogramowania,
  • instalację emulatora filtra DPF (w przypadkach, kiedy nie ma możliwości włączenia programowego).

Przeczytaj również artykuł „Sposoby na niesprawny DPF

Usuwanie
Usuwanie

Te i inne zadania towarzyszące usuwaniu filtra powinny być wykonywane przez sprawdzonych i wykwalifikowanych fachowców, ponieważ tylko dzięki temu efekt będzie w pełni satysfakcjonujący.

Dodatkowo, zaplecze technologiczne i lata praktyki w zawodzie są niezastąpionym wyróżnikiem profesjonalnych usług z zakresu mechaniki. Domowy warsztat i zainteresowanie motoryzacją nie są wystarczające. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy w praktyce styczności z podobnymi pracami, dobrze jest udać się do dobrego warsztatu, aby tam uzyskać sprawdzoną i skuteczną pomoc.

Każdy kierowca powinien posiadać podstawową wiedzę o roli filtra DPF (ze strony korzystnej i kłopotliwej w użytkowaniu), sygnałach świadczących o konieczności jego wymiany lub usunięcia oraz specyfice zadań, z jakimi borykają się fachowcy, do których zwracamy się w sytuacji problemów z jego działaniem. Takie rozeznanie bywa bardzo przydatne podczas codziennego podróżowania autem, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy te informacje będą nam potrzebne.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here