Stancja dla studenta – za i przeciw

188

Wiele osób studiuje poza miejscem zamieszkania i na ten czas muszą wybrać miejsce, które będzie dla nich tymczasowym domem. Istnieje kilka możliwości. Można otrzymać miejsce w akademiku, ale też wynająć mieszkanie, pokój lub zamieszkać na stancji.

Stancja – dla kogo?

Nieliczni studenci mają wyjątkowy komfort korzystania z mieszkania wynajętego tylko dla nich lub specjalnie kupionego przez rodziców. W takiej sytuacji student nie jest obarczony podstawowymi kosztami utrzymania. Dla niektórych osób wynajem mieszkania wspólnie z kilkoma znajomymi to najlepsza opcja, ale i na to nie wszystkich stać. Najbardziej przystępny cenowo wydaje się akademik lub stancja, czyli wynajęcie pokoju w lokalu zamieszkanym przez rodzinę. Studenci o najmniej zasobnym portfelu często wybierają ten rodzaj zakwaterowania, ponieważ z reguły jest najtańszy. Najpoważniejszym problemem jest to, na kogo się trafi. Na pewno mieszkanie na stancji nie zapewnia prywatności. Właściciele mogą nie tolerować długich kąpieli, późnych powrotów czy długo świecącej się lampy, a to przecież ważne dla studenta, który w ciągu dnia ma często tyle zajęć, że czas na naukę ma tylko w nocy. Może się okazać jednak, że domownicy to sympatyczne osoby, dzięki którym łatwiej będzie zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Zdarza się, że na wynajęcie pokoju decyduje się starsza osoba, której zależy nie tylko na dodatkowych pieniądzach, ale i na tym, żeby od czasu do czasu mieć z kim porozmawiać. Jeśli z właścicielami łatwo się porozumieć, to stancja dla studenta jest nie tylko niedrogim, ale i komfortowym zakwaterowaniem.

Czy akademik to lepsze rozwiązanie niż stancja?

Porównanie akademik a stancja wymaga przeanalizowania kilku czynników. Opłata za akademik jest dwukrotnie, a niekiedy nawet trzykrotnie niższa niż w przypadku wynajmu mieszkania, ale z kolei zbliżona do stancji, chociaż wszystko zależy od tego, ile osób zajmuje lokal akademicki. Jeśli jest przeznaczony dla 6-8 osób, wówczas ten rodzaj zakwaterowania może stać się bardziej opłacalny niż stancja. Tutaj również można trafić na różnych współlokatorów. W akademikach dostępne są też pokoje dwuosobowe lub jednoosobowe, która gwarantują dużą wygodę, lecz są droższe niż opłaty za stancję. Ceny akademików zależą od danego miasta, jak i samej uczelni. Coraz częściej uczelnie udostępniają akademiki w nowych budynkach, które są bardzo nowoczesne i o wiele bardziej przyjazne dla studentów niż w przeszłości. Na stancji zwykle nie ma możliwości przyjmowania gości – chyba że są to ewentualnie pojedyncze osoby, a i na to właściciele nie zawsze się zgadzają. W akademiku łatwiej o integrację i studenci potrafią świetnie bawić się w swoim gronie. Niestety ograniczona ilość miejsc i tak skłania część osób do poszukiwania alternatywnego lokum.

Czy cena zawsze jest najważniejsza?

Zarówno wybór stancji, jak i akademika to zdecydowane obniżenie kosztów utrzymania. Nawet, jeśli chwilowo wystąpiłby brak płynności finansowej, to w takiej sytuacji wystarczy wziąć pożyczkę zamiast kredytu. Warto sprawdzić ofertę szybkich pożyczek online MoneyMan. Przed dokonaniem wyboru miejsca zamieszkania należy sprawdzić, ile kosztuje stancja dla studenta a ile akademik, a ponadto zastanowić się, czy najważniejsza jest nauka czy również bogate życie towarzyskie i gdzie będziesz czuć się swobodniej.

materiał partnera

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here