Spełnianie marzeń o lataniu – paralotnia

241

Od zarania dziejów człowiek chciał latać. Pierwszymi, którzy tego dokonali byli mityczni Dedal i Ikar. Dzisiaj z każdego lotniska co chwila odlatują samoloty, jednak wciąż marzymy o tym, by czuć wiatr we włosach, pęd powietrza na ciele, by bardziej przypominać ptaki. Takich wrażeń może dostarczyć nam paralotnia – skrzydło, które pozwala bezpiecznie wznieść się i miękko wylądować. A latać na paralotni może właściwie każdy. Teraz to doznanie jest w zasięgu ręki.

Latanie dla każdego

Znawcy tematu twierdzą, że latać rekreacyjnie może każda osoba, która ma normalną kondycję fizyczną i dobry stan zdrowia. Z tej formy latania korzystają zarówno osoby młode w wieku powyżej 12 lat (za zgodą rodziców), jak i nobliwi seniorzy, którzy są otwarci na nowe doznania. Latanie na paralotni, dzięki nieskomplikowanemu oprzyrządowaniu, prostym starcie, łatwym manewrowaniu i lądowaniu jest bezpieczne, chociaż wrażenia i adrenalina niezapomniane.

Skąd można startować?

Wytrawnych paralotniarzy najczęściej można zobaczyć na niebie w górach. A to dlatego, że start wymaga różnicy wysokości. Nie znaczy to jednak, że nie polatamy też dalej od gór. Dzięki wykorzystaniu holowania paralotnia może osiągnąć nawet kilkaset metrów wysokości już przy starcie. Poza terenami górskimi są też stabilniejsze warunki pogodowe i pewniej się tutaj czują osoby początkujące, dlatego loty na paralotni oferowane są na przykład we Wrocławiu. Instruktorzy, którzy prowadzą kursy lub uczestniczą w pierwszym locie, mają olbrzymie doświadczenie, zarówno w szkoleniach na terenach płaskich, jak i wyżynnych.

Latać można o każdej porze roku, pod warunkiem oczywiście, że nie ma porywistego wiatru oraz opadów, chociaż sezon w Polsce zwyczajowo kończy się w połowie jesieni. I to własnie jesień jest świetną okazją do lotów, bo lasy są kolorowe, ziemia przybiera niesamowite barwy, dostarczając jeszcze większych wrażeń.

Jeden lot a może zalążek pasji na całe życie?

W Polsce oczywiście można zapisać się na całe szkolenie, samodzielnie zakupić nowy sprzęt, który kosztuje ok. 10 tys. złotych. Jednak nie każdy jest gotowy na to, by przechowywać dość dużą paralotnię i dodatkowy spadochron, nie każdy ma okazje do tego by latać regularnie, a już na pewno nie każdy ma miejsce, z którego może swobodnie startować. Dlatego zanim paralotniarstwo zamieni się w nasze hobby, albo gdy chcemy jedynie sprawdzić się w czymś nowym, zakosztować dużych wysokości i emocjonującej przygody, można wykupić pojedynczy lot z doświadczonym instruktorem (https://katalogmarzen.pl/pl/o/Lot-paralotnia/Wroclaw). Voucher na lot paralotnią to także znakomity pomysł na prezent dla bliskiej osoby – chłopaka, przyjaciela taty… a nawet dziadka. Zresztą kobiety także bardzo chętnie wybierają sporty ekstremalne, a loty to połączenie niezapomnianych wrażeń z bezpieczeństwem. Aby wybrać się na lot paralotnią wystarczy odrobina odwagi, wygodne i ciepłe ubranie (na przykład dres, ciepłe skarpetki i bluza) oraz ładna pogoda. Cały sprzęt, łącznie z uprzężą i kaskiem dostarcza organizator atrakcji, nie musimy się więc o nic więcej martwić.

Chociaż lot nie trwa długo, bo ok. 8 minut, to można być pewnym, że przyniesie on masę przyjemności. W towarzystwie instruktora możemy czuć się pewnie i pozostaje nam tylko napawać widokiem, uczuciem swobody, lekkości i niezależności, którą znają tylko wtajemniczeni i ptaki.

I tutaj pojawia się jedyne zagrożenie – możliwe, że po tym pierwszym zetknięciu z paralotnią, latanie stanie się Twoją pasją, sposobem na życie, największą namiętnością. Ale to nie szkodzi – można z tym żyć i spędzać w powietrzu kolejne, długie godziny, poznawać nowych ludzi i spełniać swoje marzenia.

SPONSOROWANE

1 KOMENTARZ

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here