Niedouczeni czy wystraszeni?

352

Samorządy, to podstawa lokalnej demokracji. Gorzej, gdy nie działają dobrze, albo gdy w ogóle ich działanie jest farsą. Niestety, przyglądając się obradom radnych z niektórych gmin, widać, że radni często siedzą jak trusie i nic się nie odzywają.

Pytanie, po co zatem ubiegali się o mandat i za co biorą wysokie diety?

Na przykładzie gminy Zawonia widać, że niektórzy radni czasami nie rozumieją, a może nie znają swoich praw i nie wiedzą co mogą, a czego nie wolno im robić. Byliśmy na obradach komisji rewizyjnej i komisji zdrowia oraz na kilku sesjach. Niestety, przewodniczący komisji rewizyjnej Łukasz Łagoda i sama komisja, której zadaniem jest kontrolować i sprawdzać organ wykonawczy, czyli wójta, robi wszystko, o przepraszam, raczej nie robi nic, by wyjaśniać różne wątpliwości i nieścisłości, które zgłaszane są przez niektórych radnych. Być może przewodniczącego uwiera to, że sam czerpał korzyści, bo choć nie mógł, to podpisał z gminą umowę i brał pieniądze. Zresztą do dzisiaj jest zatrudniony w jednostce gminnej jaką jest przychodnia. Czy zatem postara się, by przeprowadzić kontrolę wnikliwie, zwłaszcza gdy dotyczy jego szefowej?

Podobnie przewodniczący komisji zdrowia Dawid Stec. Zamiast zrobić wszystko, by wyjaśnić wątpliwości, które wykazał audyt w przychodni zdrowia, wolał ocenzurować pytania, które chciała szefowej przychodni zadać radna. Co więcej, podobno zapytał radcę prawnego, a ten wydał opinię, że komisja i tu uwaga: nie może takich pytań zadać i nie może prosić o dokumenty. Może warto, by przewodniczący nim zabawi się kolejny raz w „Cenzora”, najpierw zapoznał się z ustawą o samorządzie gminy i z ustawą o dostępie do informacji publicznej. I radzimy, by ustawy nie tylko przeczytał, ale przeczytał ze zrozumieniem. Najgorsze jest to, że niektórzy radni widząc absurdalność tej sytuacji, nawet się nie odezwali tylko spuszczali nisko głowy, co widać na naszym nagraniu video.

Śmiesznie, a może raczej „strasznie” jest również w gminie Trzebnica. Tu radni siedzą za stołami niczym figury woskowe. Owszem są, ale kompletnie się nie odzywają, o nic nie pytają. Największa gmina, w której jest mnóstwo zmian planów, w której ogłaszane są co rusz nowe pomysły, w której burmistrz zwalnia dyrektorów czy wymienia prezesów gminnych spółek, kiedy mu się tylko chce, a radni nic, milczą. Ale zaraz, zaraz, przecież jest komisja rewizyjna. Owszem jest, ale praktycznie jej nie ma. Kontrole? No cóż, po co się przepracowywać. W ciągu roku może przeprowadzona jedna, no może dwie i to najlepiej jakieś niewielkie. Ot skontrolujemy dotację jaką otrzymały siostry. Prosta sprawa, bo tam wszystko gra i nie trzeba się namęczyć, by napisać końcowy protokół.

Niestety, w Trzebnicy samorządu radnych już „praktycznie nie ma”.

Nie ma żadnych dyskusji. Właściwie to radnych mogłoby w ogóle nie być, bo i po co? Co więcej gmina, co miesiąc byłaby bogatsza o kilkadziesiąt tysięcy złotych, bo tyle wypłaca się diet radnym.

Zastanawiam się tylko, czy radni wiedzą
jaka jest ich rola w samorządzie.

Otóż moi drodzy, nie jesteście od tego, by tworzyć tło, dla przybocznego fotografa burmistrza. On ma już wystarczająco dużo zdjęć przy każdej możliwej okazji. Wy powinniście czuwać nad tym, jak wydawane są gminne pieniądze. To wy powinniście pytać, czy dana inwestycja jest potrzebna, czy tworzone stanowiska się nie dublują, dlaczego nagle zwalniani są ludzie, czy przy zlecaniu prac z wolnej ręki wybierana jest najkorzystniejsza oferta. Tylko tyle i aż tyle. No, ale do tego trzeba mieś elementarną odwagę, a przede wszystkim wiedzieć, po co się kandydowało do rady.

Mamy prawie półmetek tej kadencji, może czas na refleksję?

Może jednak warto być sobą, a nie figurantem, który w kuluarach i wśród znajomych chętnie komentuje różne sprawy, a na sesji siedzi jak struś i to z głową w piasku.

1 KOMENTARZ

  1. u nas w Prusicach to mało, że biora wyskoie diety, burmiszcz Igor jeszcze radnych pozatrudniał w spólkach gminnych, to sa dopiero jaja, a wy sie jaracie Markiem, blleee

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here