Podłączamy do internetu coraz więcej urządzeń

112

Bezpowrotnie odeszły czasy, gdy jedynym sprzętem podłączanym do internetu był komputer stacjonarny. Dziś do sieci podłączane są telefony, telewizory, tablety, a nawet niektóre urządzenia gospodarstwa domowego.

Od laptopa, aż po żarówkę

Kiedyś żartowano, że jeszcze trochę, a przeglądarki internetowe będą montowane w lodówkach. Dziś w obrocie znajdują się nie tylko „internetowe” lodówki, ale i inne sprzęty, takie jak pralki, regulatory ogrzewania domowego, czy mechanizmy odpowiedzialne za podnoszenie i opuszczanie żaluzji.

Oczywiście doszukiwanie się w nich przeglądarek byłoby przesadą, ale już połączenie ich z siecią domową, a więc pośrednio również z internetem, jest faktem. Po co się to robi? Przede wszystkim ze względu na możliwość zdalnego sterowania, na przykład za pomocą smartfona – czy to z pokoju obok, czy nawet będąc poza domem.

Szybciej i szybciej

O ile akcesoria kwalifikujące się do szeroko pojętej kategorii „inteligentnego domu” mimo swej przydatności nadal są tylko ciekawostką, o tyle faktem jest podłączanie do internetu coraz nowszych urządzeń służących do komunikacji, pracy oraz szeroko pojętej rozrywki.

Obecnie to nie tylko komputery (często zresztą minimum dwa na rodzinę, czasem więcej), lecz również smartfony (minimum jeden na każdego członka rodziny), urządzenia typu SmartTV, czy telefonia VoIP (często bardziej opłacalne od standardowej telefonii stacjonarnej).

Co prawda każdy z tych sprzętów samodzielnie nie zapełni standardowego łącza internetowego, jednak sumarycznie zużywają tyle transferu, że łącze staje się przeciążone. Rozwiązaniem jest korzystanie z naprawdę szybkiego łącza, które będzie w stanie nie tylko „udźwignąć” dane pobierane. Tu jednak pojawia się inny problem. Łącza radiowe mają problemy podczas złych warunków pogodowych. Łącza mobilne mogą w niektórych sytuacjach tracić zasięg. Gdzie więc znaleźć najszybszy internet?

Ciekawą opcją wydaje się technologia FTTH (Fiber To The Home), a więc szerokopasmowe łącze światłowodowe, za pośrednictwem którego można bezproblemowo obsłużyć wiele urządzeń naraz, przy każdym uzyskując naprawdę szybkie transfery – niezależnie od tego, czy będą one zużywane na transmisję VoD, gry online, czy dowolną inną aktywność internetową.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here