Czy popierasz Halloween?

322

W Polsce Hallloween od kilku lat zaczyna cieszyć się ogromną popularnością. Zwyczaje związane z tym świętem jeszcze do niedawna były Polakom zupełnie nieznane. Z czasem okazało się, że wydrążanie dyni, pomysłowe kostiumy i tematyczne, halloweenowe imprezy zdobywają coraz większą popularność.

Halloween to zupełnie inny klimat niż obchodzone tradycyjnie w Polsce Wszystkich Świętych. To pierwsze kojarzy się bardziej z zabawą, Wszystkich Świętych obchodzone jest natomiast w atmosferze zadumy, odwiedzając groby bliskich. Jeszcze do niedawna ciężko było sobie wyobrazić spędzanie przełomu października i listopada w radosnej atmosferze, a jednak… Okazuje się, że okazja ta jednocześnie trochę straszna i tajemnicza w szczególności zachwyca dzieci.
Tradycyjnie Halloween na całym świecie obchodzone jest 31 października, czyli dokładnie dzień wcześniej niż polski dzień Wszystkich Świętych. Jak się okazuje, nie jest to zwyczaj nowy ani wbrew pozorom, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Święto to obchodzone było w Europie od setek lat. Według tradycyjnych założeń Halloween łączy tradycje chrześcijańskie z celtyckimi i przede wszystkim związane jest z przesądami na temat duchów i śmierci.
Tradycyjne wartości, w które wierzono odnośnie tego dnia, to głównie stwierdzenia, że tego szczególnego dnia wszyscy umarli odwiedzają świat osób żyjących. Odprawiano w tym celu specjalne ceremonie powitalne dla dobrych dusz i odstraszające złe duchy. Podobne zwyczaje, związane z przekonaniem, że tego dnia przenika się świat żywych i umarłych, obecne są w wielu miejscach na świecie, do tej pory.
W ostatnim tygodniu na naszej stronie internetowej, zamieściliśmy sondę, w której pytaliśmy naszych czytelników, czy popierają Halloween? Okazuje się, że znaczna większość, w tym wypadku, aż 65% głosów oddanych w ankiecie stwierdza, że nie popiera obchodzenia tego święta w Polsce, ponieważ jest to brak szacunku dla zmarłych. Blisko 30% ankietowanych udzieliło odpowiedzi, że obchody Halloween kojarzą im się z zabawą i popierają obchodzenie go w Polsce. Jedynie 5% stwierdziło, że nie ma na ten temat zdania i temat ten jest im obojętny.
Wygląda na to, że, mimo iż Halloween jest coraz chętniej obchodzone, zwłaszcza przez najmłodszych, to wśród naszych czytelników nie cieszy się ono dobrym zdaniem.
sonda

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here