Jak wybrać kolory do mieszkania?

243

Mówi się, że wyobraźnia nie ma granic. A jednak mamy drobne problemy z wyobrażeniem sobie, które kolory polubią się z naszym mieszkaniem, prawda? Zastosujmy kilka prostych narzędzi, dzięki którym z łatwością dobierzemy farby do wnętrza.

Podejmowanie decyzji dotyczących kolorów ścian to prawdziwa sztuka wymagająca od nas opanowania wielu umiejętności. Stajemy się jednocześnie dekoratorami wnętrz, jak i psychologami barw, malarzami, jak i specjalistami od trendów. Na szczęście nie zostajemy pozostawieni na pastwę losu, nie grozi nam też kolorystyczna przypadkowość. Istnieje kilka narzędzi, które pomogą nam nie tylko w wyborze idealnej tonacji, ale również – zestawieniu ze sobą kilku barw.

Po pierwsze, inspiracje.

Oczywiście, nie oznacza to, że mieszkanie zaaranżujemy bez żadnego wysiłku. Najpierw musimy spędzić wiele godzin czy dni na przeglądaniu inspiracji. Podstawowym źródłem pomysłów będzie dla nas internet. Przeszukajmy portale wnętrzarskie oraz strony producentów – może któreś ze zdjęć wpadnie nam w oko? Nieoceniony jest też serwis Pinterest czy Instagram (zapraszamy na kanał Dulux_Polska), czyli agregatory fotografii tworzone przez użytkowników z całego świata. Dzięki nim sprawdzimy, jak malują wnętrza Skandynawowie oraz po jakie kolory sięga się w gorącej Hiszpanii.

inspirujace-wnetrze-dulux

Po drugie, psychologia kolorów.

Do doboru kolorów możemy także podejść z naukowym zacięciem. Przestudiujmy, jakie znaczenia niosą w sobie dane barwy. Psychologia kolorów uczy nas, że każda barwa inaczej oddziałuje na mózg człowieka – towarzyszy jej inny nastrój, tworzy inną atmosferę, budzi wspomnienia. I tak czerwony to kreatywność, żółty oznacza optymizm, niebieski uspokaja, zielony koi, pomarańczowy pobudza zarówno nasz umysł, jak i apetyt. Dzięki temu będziemy bardziej świadomi w swoich kolorystycznych decyzjach.

Po trzecie, zwizualizuj to sobie.

Niełatwo wyobrazić sobie, jak dany kolor wyglądałby w naszym wnętrzu, prawda? Jeszcze trudniejszym zadaniem jest połączenie dwóch barw. Z pomocą przychodzi nam technologia! Wystarczy, że na swój tablet lub smartfon ściągniemy bezpłatną aplikację do doboru kolorów, Dulux Visualizer. Dzięki aplikacji na ekranie naszego urządzenia zobaczymy podgląd pomieszczenia w wersji na żywo. Teraz możemy dopasowywać najróżniejsze barwy i odcienie oraz zmieniać je w zależności od ściany. Program zapamięta nasze typy i przypomni, które z kolorów wpadły nam w oko.

dulux-visualizer

Po czwarte, testuj.

Biele czy może czerwienie, szarości czy granaty? Aplikacja Dulux Visualizer to proste narzędzie, które pomoże nam sprecyzować nasze oczekiwania i określić preferencje. Nie możemy jednak zapomnieć, że każde wnętrze jest inne – na odbiór koloru w pomieszczeniu wpływa m.in. jego wielkość oraz ilość naturalnego i jakość sztucznego światła. Aby sprawdzić, jak dana farba będzie zachowywać się w naszym salonie lub sypialni, sięgnijmy po testery kolorów. Najlepiej w kilku zbliżonych do siebie odcieniach. Dzięki temu na „żywym organizmie” naszego domu przetestujemy, która tonacja to ta idealna. Pomalujmy kilka fragmentów ścian w pomieszczeniu i obserwujmy, jak wyglądają wraz ze zmieniającą się porą dnia.

testery-kolorow-dulux

Dzięki opisanym metodom dziedzina doboru kolorów nie będzie miała przed nami tajemnic. W następnej kolejności z łatwością dopasujemy dodatki i kupimy idealne meble.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here