Błędy popełniane przy urządzaniu mieszkania

165

Kiedy kupujemy już wymarzone gniazdko, mamy już pierwsze wyobrażenia o tym jak urządzimy nasze mieszkanie. Często sugerujemy się katalogami, bądź korzystamy z inspiracji w Internecie. Należy jednak pamiętać, że mogą się one rozminąć z naszymi oczekiwaniami w rzeczywistości. Jakie są więc największe błędy popełniane przy urządzaniu mieszkania?

Kupowanie mebli i dodatków bez planu

Jeżeli jesteś dekoratorem wnętrz bądź posiadasz zmysł estetyczny na tyle rozwinięty, że potrafisz mieszać meble vintage i wychodzi ci to z klasą, to tylko pozazdrościć. Większość osób nie posiada jednak takiego zmysłu i musi odwzorowywać pewne rzeczy, dlatego zanim wkroczymy do sklepu i kupimy wszystko, co „będzie ładne”, to zastanówmy się nad planem urządzenia mieszkania. Na przykład jeżeli mamy mieszkanie w stylu skandynawskim, to kupmy dodatki w jednym albo dwóch kolorach. Mogą to być poszewki na poduszki, wazony czy obrazy. Dzięki temu będziemy posiadać jeden element spójny, który będzie świadczył o tym, że urządzaliśmy dom z głową.

Niedobrane meble

Niestety bardzo częstym błędem jest wybór złych mebli – zarówno pod względem wyglądu, jak i wymiarów. Osoby mieszkające w blokach, w małych mieszkaniach, powinny wybierać mniej masywne meble, aby nie przytłaczać przestrzeni. Często decydują się oni na meble, które owszem, są piękne, jednak nie pasują w ogóle do całościowego wystroju. Tak samo w przypadku mebli vintage – odpowiedni ich dobór do pomieszczenia jest niezwykle ważny. Fakt, że wyglądają one estetycznie na folderze nie oznacza, że będą się sprawdzać w każdym salonie.

Próba odzwierciedlenia katalogu

Wiele osób myśli, że jeżeli zakupi wszystkie rzeczy z katalogu, to stworzy idealną kompozycję – taką, jak na wizualizacjach. Jednak należy pamiętać, że po pierwsze te zdjęcia są zazwyczaj dość mocno przerobione w programach graficznych, a po drugie jest to propozycja odnosząca się do konkretnego układu pomieszczenia. Często zmiana umiejscowienia światła, okna czy też drzwi może sprawiać, że coś będzie niefunkcjonalne. Poza tym starajmy się odróżnić od innych – postawny na unikalność oraz pokazanie własnego stylu.

Mierz siły na zamiary

To będzie ostatni punkt, ale równie ważny co poprzednie. Musimy dobrze skalkulować koszty, zanim weźmiemy się za urządzanie. Niestety jest ono dość drogie, jednak możemy nieco zaoszczędzić na niektórych rzeczach, bądź zakupić je w późniejszym czasie. Na pewno meble na wymiar będą droższe niż te kupowane w tradycyjnych sieciach handlowych. Dużo rzeczy można kupić z odzysku, na różnorodnych targach mieszkaniowych czy w sklepach z używanymi meblami. Wszystko jednak będzie wymagało dużego zaangażowania oraz czasu na szukanie idealnych przedmiotów do naszego domu.

Urządzanie mieszkania to nie lada wyzwanie, jednak większość osób lubi tę czynność. Szczególnie jeżeli podchodzi do tego mądrze i wie, że końcowy efekt, jaki by nie był, zadowoli wszystkich domowników. Czasem w celu uzyskania takiego efektu trzeba pójść na kompromisy z innymi członkami rodziny, ale najważniejsze jest, by do całego procesu podejść z przysłowiową głową. A unikanie powyższych błędów na pewno jest ważnym tego elementem.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here