Błędy, które popełniasz żywiąc swojego kota

387
Zdjęcie poglądowe

Posiadanie w domu kota to bardzo duża odpowiedzialność, podobnie jak w przypadku każdego innego zwierzęcia. Wbrew powszechnemu mniemaniu każdy kot wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz żywienia i nie można po prostu podawać mu resztek z naszego obiadu bez obawy o jego zdrowie. Wprawdzie kot to zwierzę bezwzględnie mięsożerne, jednak podawanie mu wyłącznie surowego mięsa również nie jest dobrym pomysłem. Jeśli więc decydujemy się na posiadanie kota, musimy wiedzieć, jakich błędów żywieniowych nie popełniać, aby nasz pupil mógł cieszyć się długim zdrowiem i piękną sierścią.

Surowe mięso

Wielu właścicieli kotów podaje kotom mięso wychodząc z założenia, że w naturalnych warunkach żywią się nim przecież na co dzień. Trzeba jednak pamiętać, że choć faktycznie koty żyjące dziko (oraz te częściowo udomowione) polują na myszy, ptaki, a nawet szczury i inne gryzonie, to niejednokrotnie zjedzenie takiej zdobyczy kończy się dla nich zatruciem albo nawet śmiercią. Surowe mięso może być źródłem wielu bakterii, grzybów i pasożytów, nie mówiąc już o chemii, jaką możemy w nim znaleźć.

Ponadto dla niektórych kotów określone bakterie mogą nie stanowić zagrożenia, ale dla ludzi przebywających w otoczeniu kota sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Mowa szczególnie o bakteriach z rodziny Salmonella, groźna jest także pałeczka Listeria monocytogenes. Bardzo niebezpieczną chorobą, która może być wywołana zjedzeniem zakażonego surowego mięsa, jest toksoplazmoza. Można się nią od domowego pupila zarazić na przykład oczyszczając kuwetę z odchodów, a także drogą kropelkową. Toksoplazmoza jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić do poważnych uszkodzeń płodu, a nawet jego obumarcia.

Jak widać podawanie kotom surowego mięsa może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla nich samych, ale również dla ludzi, w otoczeniu których dany kot żyje. Nie powinniśmy więc nigdy bagatelizować ryzyka i dla zdrowia naszego oraz naszych pupili lepiej jest podawać kotom specjalne karmy.

Czytaj na kolejnej stronie…

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here