Aranżacja wnętrza w stylu loft. Najważniejsze zasady

406

Styl loftowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem – tworzone zgodnie z jego prawidłami wnętrza mogą wydawać się surowe i nieprzyjazne tylko z pozoru. Wszystko zależy od odpowiedniego wyposażenia i dekoracji, dlatego jeżeli lubisz otwarte przestrzenie, które nie są „przesłodzone”, loft to propozycja dla ciebie.

Lofty wzięły swój początek przy adaptacji nieużywanych magazynów i manufaktur na cele mieszkalne. Ogromne przestrzenie z industrialnymi detalami szybko zyskały na popularności i zaczęły być wybierane jako alternatywa dla luksusowych apartamentów. Co ciekawe, by zamieszkać w przestrzeni tego rodzaju nie trzeba koniecznie decydować się na przeprowadzkę. W wielu przypadkach swój własny loft można urządzić w tradycyjnym domu a nawet niewielkiej kawalerce.

Swoboda i otwarta przestrzeń

Wnętrza urządzone w stylu loftowym na pewno przypadną do gustu osobom lubiącym otwarte przestrzenie, dlatego też aranżacje tego rodzaju sprawdzą się w mniejszych mieszkaniach, gdzie zwykle kuchnia, sypialnia oraz jadalnia mają postać jednego pomieszczenia.

W loftach stosuje się przede wszystkim materiały takie jak: metal, szkło, drewno, często specjalnie podniszczone, goła cegła. Ściany w loftach zwykle nie są wykończone tynkiem, chociaż nie jest to niezbędny element tego stylu – można zbudować też loftową przestrzeń w pomieszczeniach wykończonych gładzią. Na podłodze znajduje się drewno lub specjalny beton, na przykład woskowany beton Cire.

Wyposażenie loftu

Gdy chodzi o meble oraz pozostałe elementy wyposażenie, króluje przede wszystkim metal i szkło, a także drewno, także w formie skrzynek czy palet, z których można tworzyć rozmaite meble. Popularne meble loftowe to metalowe regały, siatkowe lub metalowe szafki, niskie stoliki z palet lub wykonane na metalowym stelażu i wykończone drewnianym blatem.

Ważne jest również oświetlenie – najpopularniejsze to lampy w stylu industrialnym, z metalowymi kloszami, które wyglądają jak wyjęte ze starej fabryki, aczkolwiek warto oddać, że lampy loftowe także cieszą się olbrzymią popularnością. Ponadto popularne są oprawki oświetleniowe wiszące na długich, dekoracyjnych sznurach oraz lampy z metalowymi kloszami wykonanymi z geometrycznie łączonych ze sobą drutów.

MATERIAŁ PARTNERA

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here