Rafał Omelko: czy będzie medal w Rio?

691
To świetny rok dla naszego lekkoatlety

Z mistrzostw Europy w Amsterdamie wrócił ze srebrnym medalem, chwilę wcześniej został mistrzem Polski. W sobotę, 13 sierpnia wystartuje w Rio w biegu na 400 metrów, tydzień później zobaczymy go w sztafecie 4x 400 metrów.

Kim jest Rafał Omelko?

Ma 27 lat. Urodził się i wychował we Wrocławiu, do dziś reprezentuje KS AZS AWF Wrocław.

Gdy był dzieckiem, jego rodzina przeprowadziła się do Krzyżanowic – niewielkiej miejscowości w gminie Wisznia Mała.

W 2008 roku był członkiem sztafety, która zajęła piąte miejsce w mistrzostwach świata juniorów i od tamtego czasu wciąż pnie się w górę. W 2014 roku zdobył brąz w mistrzostwach Polski w biegu na 400 m. Niedługo później został złotym medalistą halowych mistrzostw Polski w tej samej kategorii, zajął również drugie miejsce w sztafecie. W tym samym roku sztafeta 4 x 400 m, w której pobiegł Rafała Omelko, zajęła 3 miejsce w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy w Zurychu.

W 2015 roku wyjechał z halowych mistrzostw Europy w Pradze z brązowym, indywidualnym medalem za bieg 400 m i ze srebrem zdobytym w sztafecie. W czerwcu tego roku Rafał Omelko przebiegł 400 m z czasem 45:57 i tym samym został mistrzem Polski. Dwa tygodnie później zajął szóste miejsce na mistrzostwach Europy w Amsterdamie. W półfinale pobił swój rekord życiowy, mijając linię mety z czasem 45:15. Mistrzostwa Europy w Amsterdamie były dla Polski historyczne – po raz pierwszy Polska zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Wśród 12 medali było srebro, które Rafał Omelko wywalczył ze sztafetą 4 x 400 m.

Już 13 sierpnia lekkoatleta z Krzyżanowic wystartuje na igrzyskach olimpijskich. Trzymamy kciuki!