Jak poradzić sobie z chorobą Alzheimera?

93

Alzheimer postępuje powoli. W wyniku tego schorzenia dochodzi do utraty neuronów w obszarach mózgu odpowiadających za funkcje poznawcze. Z chorobą związane są zaburzenia nastroju oraz objawy psychotyczne, co jest dużym utrudnieniem zarówno dla samego pacjenta, jak i jego bliskich.

Jakie są objawy?

Wielu osobom wydaje się, że najbardziej charakterystyczne objawy choroby Alzheimera to kłopoty z pamięcią. W rzeczywistości jednak zapominanie gdzie zostawiło się klucze, albo trudności w przypomnieniu sobie czyjegoś imienia to bardzo często po prosu objawy starzenia się mózgu, a nie choroby Alzheimera.

Znacznie bardziej istotnym sygnałem jest nieprawidłowe ocenianie odległości i głębi obrazu.

Może się to objawiać np. w sytuacji, kiedy chory sięga po przedmiot i omija go. Wczesna diagnoza ułatwia bliskim pacjenta oswojenie się z chorobą, a leczenie może nieco zahamować postęp choroby.

Jak leczyć?

Obecnie nie jest możliwe leczenie przyczynowe, dlatego też terapia polega na stosowaniu środków farmakologicznych, które mają za zadanie łagodzić zaburzenia psychiczne i związane z otępieniem zachowania, jak lęki, pobudzenie, czy depresja. Oprócz tego medykamenty mogą zmniejszać zaburzenia funkcji poznawczych, jak pamięć. Ze względu na to, że społeczeństwo się starzeje, prawdopodobnie liczba osób zmagających się z chorobą Alzheimera będzie wzrastać. Dlatego też naukowcy szukają skutecznej metody walki z tym schorzeniem, jak np. wykorzystanie ultradźwięków – więcej szczegółów na focus.pl.

Pod uwagę brane są także substancje neuroprotekcyjne, które mogą zahamować postępowanie choroby jak np. witamina E i C będące antyoksydantami chroniącymi organizm przed działaniem wolnych rodników, a także olej CBD, który oprócz tego ma działanie przeciwzapalne.

Działania niefarmakologiczne

Ze względu na fakt, że chorobie Alzheimera towarzyszą zburzenia psychotyczne oraz pamięci, a pacjenci nierzadko wychodzą z domu i tracą orientację, warto podjąć działania, które zwiększą ich bezpieczeństwo. Rozwiązań jest wiele, np. w przypadku kłopotów z pamięcią można w widocznych miejscach zostawiać etykiety z nazwami przedmiotów, czy spisywać codzienny plan zajęć. Jeśli chory nie potrafi właściwie zinterpretować wydarzeń obejrzanych w TV, albo nie identyfikuje prawidłowo swojego odbicia w lustrze, można ograniczyć bodźce z otoczenia, usunąć telewizor i lustro, a także zadbać o należyte oświetlenie pomieszczeń. Oprócz tego warto zastosować proste zabezpieczenia w drzwiach, czy domowe alarmy, a nawet zaopatrzyć pacjenta w urządzenie GPS, albo bransoletkę ułatwiającą identyfikację.

Źródło: RQS

Tresc pochodzi od partnera zewnetrznego

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here