Biała, neutralna czy zimna? Jak dobrać barwę światła do wnętrza?

2637

Dzisiaj w sprzedaży można zaleźć nowoczesne żarówki LED i świetlówki kompaktowe różniące się między sobą barwą światła. To już nie tylko barwa ciepła, jaką cechują się zwykłe żarówki żarowe. Obecnie dostępne są także żarówki z barwą neutralną, zimną, a nawet ekstraciepłą. Na co warto się zdecydować?

Barwa światła żarówki ma szczególne znacznie, ponieważ wpływa nie tylko na wygląd pomieszczeń, ale dodatkowo na nasze samopoczucie. Żarówki o niskiej temperaturze barwowej (5300 K) dają światło zbliżone do dziennego.

Biała ekstraciepła

Temperatura barwowa ekstraciepłych żarówek jest mniejsza od 2700 K i odpowiada światłu żarówek żarowych. Odcień ten sprawdza się dobrze przede wszystkim w przypadku oświetlenia sypialni, gdyż zachęca do snu.

Barwa ciepła

Barwa ciepła znajduje się zazwyczaj w przedziale 2700–3300 K. Wprowadza do wnętrz przytulność i nie męczy wzroku. Ma szerokie zastosowanie. Lampy z tego rodzaju żarówkami mogą być używane w sypialni, salonie, pokoju dziecięcym lub kuchni.

Barwa neutralna

Żarówki o neutralnej barwie mają temperaturę barwową rzędu 3300–5300 K. Również cechują się uniwersalnym przeznaczeniem, jednak szczególnie zaleca się ich stosowanie w pomieszczeniach, w których wykonuje się pracę, a nie śpi. Do takich wnętrz można zaliczyć salon, gabinet czy kuchnię.

Barwa zimna

Zimna temperatura barwowa wynosi powyżej 5300 K i zapewnia chłodne, dość jaskrawe oświetlenie. Żarówki tego rodzaju są przede wszystkim zalecane do przestrzeni, w których wykonuje się pracę, ponieważ nie powodują senności i znużenia. Ponadto sprawdzą się w pomieszczeniach, w których zapotrzebowanie na jasność jest duże.

Warto również pamiętać o tym, aby barwę światła dopasować do lampy.

Przykładowo – wybierając nowoczesne lampy Massive, musisz wiedzieć, że lepiej wyglądają one z żarówkami o barwach neutralnej i zimnej – wówczas lepiej wpasowują się w nowoczesne aranżacje wykończone w chłodnych kolorach.

Z kolei ciepłe barwy lepiej prezentują się we wnętrzach o ciepłych kolorach i tych z klasycznym wystrojem.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here