SMS-owe oszustwa

518

Oszustwa za pośrednictwem SMS-ów działają już na coraz większa skalę. Tym razem oszuści podszywają się pod znaną firmę kurierską.

Tym razem oszuści wyłudzają pieniądze metodą na „InPost”. Wysyłają do konsumentów wiadomości SMS lub e-maile, w których podszywają się pod znaną firmę kurierską InPost. W treści takiego SMS-a czytamy: „INPOST: Twoja przesyłka jest gotowa do odebrania w Paczkomacie. Wejdź na paczkomaty-24.pl, aby pobrać dane do odbioru przesyłki”. SMS-y informujące o rzekomej przesyłce przekierowują na stronę podszywającą się pod serwis kurierski. Celem oszustów jest namówienie konsumenta do wysłania wiadomości tekstowej (pretekstem ma być otrzymanie kodu do odbioru paczki) pod numer 92555. A koszt takiego SMS-a to aż 30,75 złotych.

Najlepszym wyjściem jest po prostu ignorowanie wiadomości tekstowych od nieznanych, obcych nadawców. Lepiej ignorować również SMS-y z rzekomym potwierdzeniem rejestracji na różnych portalach. Coraz częściej oszuści wysyłają też SMS-y, które wyglądają jak prywatne informacje – na przykład o tym, że dziecko wpisało zły numer telefonu, albo z prośbą o odesłanie kodu aktywacyjnego.

Warto pamiętać, że można zablokować tzw. usługę premium, czyli właśnie owe płatne SMS-y. Czasem można też zablokować dostawanie takich informacji. Każdy z operatorów ma swoje własne procedury dotyczące rezygnacji z takiej usługi.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here