Jutro policja będzie intensywnie kontrolować!

1518

Jak podaje Piotr Dwojak z trzebnickiej policji, jutro (5 lipca) w godzinach 6 – 22 na drogach naszego powiatu przeprowadzona zostanie policyjna akcja pod kryptonimem „Prędkość”. Funkcjonariusze Ogniwa Ruchu Drogowego podczas prowadzonych działań będą sprawdzać m.in., czy kierujący pojazdami stosują się do ograniczeń prędkości i podróżują po drogach zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Przypomnijmy, że w przepisach istnieją przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku m.in. rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h. W praktyce, ujawnienie takiego czynu skutkuje zatrzymaniem dokumentu z uprawnieniami do kierowania w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który formalnie zatrzyma prawo jazdy za pierwszym razem na 3 miesiące.

Głównym celem prowadzonych przez funkcjonariuszy działań jest zapobieganie wypadkom drogowym poprzez egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości i innych przepisów ruchu drogowego. Akcja ma także za zadanie wyrobienie wśród ujawnionych sprawców wykroczeń przeświadczenia, że jazda z nadmierną prędkością jest niebezpieczna nie tylko dla nich samych, ale również dla innych uczestników ruchu. W takich sytuacjach kara za wykroczenie jest nieuchronna.

Oprócz kontroli prędkości, podczas działań policjanci zwracają szczególną uwagę na:

– stan trzeźwości kierujących,

– stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,

– stan techniczny pojazdów,

– przestrzeganie przez kierujących innych przepisów ruchu drogowego.

W trakcie działań funkcjonariusze wykorzystują sprzęt pomiarowy m.in. wideorejestratory, radarowe mierniki prędkości i urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie. W niektórych miejscach kierujący mogą spodziewać się kontroli ustawionych kaskadowo, z wykorzystaniem policyjnych radiowozów oznakowanych i nieoznakowanych. Policjanci szczególną uwagą obejmą miejsca, gdzie występuje najwięcej zagrożeń.

1 KOMENTARZ

  1. Dziwna jakaś ta intensyfikacja kontroli….Bo otóż tydzień temu wjeżdżałem do Piotrkowiczek o 1 w nocy i na zakręcie przy ul. Wzgórz Trzebnickich stał samochód oznakowany Policji….Byłem pewien, że z uwagi na porę i ryzyko ewenalnej jazdy z naruszeniem przepisów – zostane zatrzymany do rutynowej, prewencyjnej kontroli….Jednak tak się nie stało. To po co zatem w nocy stoi patrol Policji? Odpoczywali? Nabijali godziny nadliczbowe?
    Uważam, że o tej porze zatrzymany powinien być każdy samochód, zwłaszcza że ruch był już znikomy.
    Pozdrawiam liczę na prawdziwą intensyfikację kontroli

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here